reklama
reklama

Powiat krotoszyński. Strażacy walczą z pożarami traw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku roku strażacy już 8 razy interweniowali w sprawie pożarów traw i gałęzi na terenie powiatu krotoszyńskiego. Dwa ostatnie pożary miały miejsce we wtorek, 13 kwietnia.
reklama

Pierwsze zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło o godzinie 17:31, dotyczyło pożaru suchej trawy na przydrożnym rowie w miejscowości Łagiewniki. Do zdarzenia skierowany został jeden zastęp z jednostki OSP Zalesie Wielkie. Szybka reakcja zgłaszającego i natychmiastowe podjecie działań gaśniczych jednostki OSP ograniczyło rozprzestrzenianie się pożaru do powierzchni 50 m² – informuje Tomasz Patryas, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie. 

Kilka godzin później do pożaru gałęzi i krzewów na poboczu drogi przy ulicy Kobylińskiej w Zdunach wyjechali strażacy z OSP Zduny. 

 

WYPALANIE TRAW JEST SZKODLIWE

Niestety, jak podkreślają strażacy, za pożary traw odpowiadają zazwyczaj umyślne działania człowieka. 

Pożary traw, gałęzi i innych pozostałości roślinnych to większości przypadków umyślne działanie człowieka. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalanie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę – nic bardziej mylnego – podkreśla Tomasz Patryas. 

I wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do wyjałowienia ziemi i zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych, co negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Wypalanie traw może też skończyć się tragedią – wystarczy jeden podmuch wiatru, by ogień szybko się rozprzestrzenił. 

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, niestety dochodzi również do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób – przestrzega oficer prasowy KP PSP w Krotoszynie. 

 

I choć wypalanie traw jest prawnie zabronione – nadal wiele osób to robi, nie zdając sobie sprawy z tego, do czego może to doprowadzić. Zamiast więc wierzyć mitom o korzyściach płynących z wypalania traw – włączmy myślenie i nie dokładajmy pracy strażakom. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama