Reklama

Krotoszyn. Gmina będzie sprzedawać węgiel. Kto ma szansę go kupić?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Krotoszyn. Gmina będzie sprzedawać węgiel. Kto ma szansę go kupić? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Krotoszyna przystąpiły do rządowego programu zakupu węgla po preferencyjnych cenach. Gdzie i za jaką kwotę będzie można kupić węgiel? Kto go dostanie?

Przystąpiliśmy do tego programu dla dobra mieszkańców, wiadomo, że węgla brakuje, jest trudno dostępny. Chcemy, żeby mieszkańcy naszej gminy mieli możliwość zakupienia go taniej i przeżycia zimy w cieple - mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Szczegóły sprzedaży jeszcze nie są znane, gdyż rząd nadal przygotowuje ustawę.

Ustawy jeszcze nie ma, ale już się przygotowujemy do tego. Węgiel będzie sprzedawany przez Przedsiębiostwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie, przy ulicy Słonecznej - wskazuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Krotoszyn. W jakiej cenie będzie można kupić węgiel?

Według założeń rządowego programu gmina będzie mogła tonę węgla sprzedać za maksymalnie 2 tys. zł. Tyle też będzie on kosztował w gminie Krotoszyn. 

To jest tak zorganizowane, że my ten węgiel będziemy kupować za 1.500 zł od tony, a sprzedawać będziemy po 2.000 zł. 500 zł będzie na obsługę tego, czyli przywiezienie węgla ze składu - na dziś nie wiemy skąd go będziemy zwozić - i przygotowania całego tego procesu - wylicza Franciszek Marszałek. 

Krotoszyn. Mieszkańcy mogą wypełnić deklarację

Ile tego węgla będzie, jaki i kiedy? Tego na razie nie wiadomo. Mieszkańcy gminy Krotoszyn mogą w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wypełnić ankietę i wskazać, jaki rodzaj węgla jest im potrzebny. 

Wysłaliśmy już zapotrzebowania. Mieszkańcy mogą w MGOPS składać deklaracje na temat tego, jaki węgiel będą potrzebować, bo będą trzy możliwości - orzech, groszek i miał. To da nam pewne rozeznanie co do potrzeb - mówi burmistrz. 

Krotoszyn. Kto będzie mógł kupić węgiel?

Podkreśla jednak, że złożenie deklaracji nie jest równoznaczne z zamówieniem węgla. Węgiel za 2 tys. zł od gminy będą mogły kupić jedynie osoby, które otrzymają dodatek węglowy.

Gdy ustawa wejdzie w życie, to w MOPSie będzie trzeba złożyć wniosek, a MOPS to będzie weryfikował. Bo zakup węgla po preferencyjnej cenie będzie przysługiwał tym, którzy otrzymają dodatek węglowy. Następnie - jeżeli węgiel będzie przysługiwał - MOPS wyda zaświadczenie i z tym zaświadczeniem będzie się trzeba udać do PGKiM w celu zakupu węgla - wyjaśnia Franciszek Marszałek. 

Rządowa ustawa zakłada, że węgiel będzie mogła kupić osoba, która w sezonie grzewczym 2022/2023 nie nabyła węgla po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę - w ilości, która zostanie określona w rozporządzeniu.

Krotoszyn. Jaka będzie jakość węgla?

Wiele osób ma jednak obawy na temat jakości węgla sprzedawanego przez gminne składy. Spora część społeczeństwa jest bowiem zdania, że węgiel importowany nie będzie palił się tak dobrze jak polski. 

Minister mówi, a wojewoda to potwierdza, że węgiel będzie certyfikowany i dobrej jakości. Natomiast gmina za jakość tego węgla nie będzie odpowiadać. W ustawie - jeśli ona przejdzie - ma znaleźć się zapis, że za jakość węgla będzie odpowiadał dostawca - mówi Franciszek Marszałek. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy