Reklama

Dodatki do ogrzewania. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dodatki do ogrzewania. Sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rosnące ceny ogrzewania większości z nas spędzają sen z powiek. Drogi węgiel, prąd, gaz i ciągle rosnące ceny sprawiają, że wszyscy obawiamy się nadchodzącej zimy. Z pomocą przychodzą dopłaty do ogrzewania - w postaci dodatku węglowego i energetycznego. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć i ile pieniędzy dostaniesz.

W ubiegłym roku - przy obecnych temperaturach - praktycznie z każdego domu unosił się dym z komina. Teraz jest to rzadki widok. Zakładamy grube swetry, wyciągamy dodatkowe kołdry i próbujemy przetrwać jesień. Oszczędzając opał na zimę.

Mam 2 tony węgla i trochę drewna. Ale jeszcze nie palę, bo chcemy zachować to na największe mrozy. Próbowaliśmy z żoną dokupić trochę opału, ale węgiel kosztuje prawie 3 tysiące złotych i praktycznie go nie ma. Więc oszczędzamy. Nie wiemy, jak to będzie, boimy się zimy - mówi wprost pan Andrzej z Krotoszyna. 

Jego obawy podziela większość Polaków. Nie tylko tych, którzy ogrzewają dom węglem czy ekogroszkiem. Ceny prądu i gazu także drastycznie wzrosły. 

Parę lat temu zmieniliśmy ogrzewanie na gazowe, żeby było tanio i ekologicznie. Teraz żałujemy, bo ceny poszły w górę, a nie wiadomo jak wyglądać będzie zima - mówi mieszkanka jednej z wiosek w gminie Krotoszyn. 

Drastyczne podwyżki opłat za ogrzewanie

Drastyczne wzrosty cen ogrzewania podkreślają także eksperci. I przestrzegają, że to nie koniec podwyżek. 

W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna - od ponad 100%  dla węgla, gazu płynnego i peletu, do 30% dla gazu ziemnego i 5% dla energii elektrycznej. Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian cen paliw i energii - informuje Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej.

By choć trochę odciążyć portfele Polaków, rząd zdecydował się wesprzeć odbiorców ciepła. I wprowadził dodatki finansowe do ogrzewania. Na wsparcie mogą liczyć zarówno osoby ogrzewające dom węglem czy ekogroszkiem, jak i ci, którzy korzystają z drewna, gazu, peletu czy opeju opałowego. 

Dodatek węglowy. Kto może dostać?

Dodatek węglowy to jednorazowa wypłata w wysokości 3.000 zł, która przysługuje gospodarstwom domowym,  w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Wszystkie te urządzenia muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem. Co istotne - w składzie opału musi być co najmniej 85% węgla kamiennego. Ważny jest również fakt, że dodatek węglowy ma przysługiwać na jeden adres, bez względu na liczbę rodzin zamieszkujących w danym domu.

Czym jest dodatek energetyczny?

Rząd przygotował także wsparcie dla osób ogrzewających domy drewnem, gazem, peletem lub olejem opałowym. Wysokość dodatku energetycznego uzależniona jest od rodzaju ogrzewania.

Wysokość dodatków energetycznych:

  • gaz LPG - 500 zł
  • drewno kawałkowe - 1.000 zł
  • kotły olejowe - 2.000 zł
  • biomasa, pelet - 3.000 zł
 

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego - by otrzymać dodatek energetyczny, dane źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Do kiedy złożyć wniosek o dodatek węglowy albo energetyczny?

Wnioski - zarówno o wypłatę o wypłatę dodatku węglowego, jak i energetycznego musimy złożyć do 30 listopada 2022 roku. Dokumenty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

O dodatki możemy ubiegać tradycyjnie - wypełniając formularz papierowy albo przez internet. 

Dodatek węglowy i energetyczny - gdzie złożyć wnioski w formie papierowej? 

  • Mieszkańcy Krotoszyna i gminy Krotoszyn wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego mogą składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krotoszynie, przy ul. Kobylińskiej 10a, II piętro budynku. Wnioski przyjmowane są w poniedziałki od godziny 7:00 do godziny 17:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. 
  • Mieszkańcy Kobylina i gminy Kobylin wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego mogą składać w Urzędzie Miejskim w Kobylinie, ul. Rynek Marszałka J. Piłsudskiego 1, w biurze nr 1. 
  • Mieszkańcy Koźmina Wlkp. i gminy Koźmin Wlkp. wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego mogą składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp., ul. Krotoszyńska 16 (budynek w podwórzu). 
  • Mieszkańcy Zdun i gminy Zduny wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego mogą składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zdunach (II piętro, pok. 203)
  • Mieszkańcy Rozdrażewa i gminy Rozdrażew wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego mogą składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rozdrażewie, ul. Rynek 1. 
  • Mieszkańcy Sulmierzyc wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego mogą składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulmierzycach (ul. Krótka 1).

Wniosek o dodatek możesz złożyć przez internet

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego lub energetycznego można złożyć także elektronicznie - poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePuap). Wniosek ten musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy