Reklama

Papież podjął decyzję w sprawie biskupa Edwarda Janiaka

Opublikowano: pon, 29 mar 2021 11:33
Autor:

Papież podjął decyzję w sprawie biskupa Edwarda Janiaka - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Watykan wydał kolejne decyzje w sprawie biskupa Edwarda Janiaka.

Po emisji filmu braci Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego” na jaw wyszło, że ks. Arkadiusz H. molestował nieletnich. Negatywny bohater filmu Sekielskich był m.in. proboszczem  parafii w Chwaliszewie (gm. Krotoszyn) i wikariuszem parafii św. Stanisława w Koźminie Wlkp.

Ks. Arkadiusz H. został przez pleszewski sąd uznany za winnego i skazany na 3-lata pozbawienia wolności oraz 10-letni zakaz pracy z młodzieżą. Podczas rozprawy ksiądz przyznał się do winy. 

 

POSTĘPOWANIE W SPRAWIE BISKUPA EDWARDA JANIAKA

Film braci Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego” wywołał też reakcję watykańskiej kongregacji do spraw biskupów. Upoważniła ona metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych w dokumencie zaniedbań biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych. 

W reakcji na to Edward Janiak rozesłał list do biskupów, który księża odczytali w kościołach. W piśmie tym pisał o nagonce medialnej na swoją osobę, a sam atakował prymasa - Polaka. 

 

W sprawę włączył się Watykan. Papież Franciszek zdecydował o odsunięciu od obowiązków biskupa Edwarda Janiaka do czasu zakończenia postępowania. 

 

Administratorem apostolskim diecezji kaliskiej został metropolita łódzki - abp Grzegorz Ryś, a biskup Edward Janiak dostał zakaz przebywania na terenie diecezji.

W październiku 2020 roku biskup kaliski Edward Janiak złożył rezygnację, którą przyjął papież Franciszek. 

Nuncjatura Apostolska w Polsce informowała wówczas, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań biskupa Janiaka odnośnie oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, Edwarda Janiaka nadal obowiązuje  nakaz przebywania poza diecezją. Natomiast kuria diecezjalna w Kaliszu poinformowała w oświadczeniu, że „ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez biskupa kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej – (a więc ma zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego - przyp. red.) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000”. 

DECYZJA WATYKANU W SPRAWIE BP. EDWARDA JANIAKA

Dziś Watykan podjął kolejne decyzje w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka. Papież nakazuje mu zamieszkań poza diecezją kaliską oraz zakazuje mu uczestnictwa w publicznych celebracjach na terenie kurii. Edward Janiak ma także wpłacić pieniądze  na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

 

Pełna treść Komunikatu:

Komunikat w sprawie biskupa seniora kaliskiego

Edwarda Janiaka

 

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

 

1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.

2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.

3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Warszawa, 29 marca 2021

Nuncjatura Apostolska w Polsce

 

 

Radio Rodzina Kalisz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -0

    bez współczucia

    Na biednego nie wygląda .Kiedyś w Biblii czytali,,darmo otrzymaliście, darmo też dawajcie", ale w naszych kościołach tego nie usłyszysz