Reklama

Krotoszyn. Automatyczne defibrylatory w miejscach publicznych [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteś świadkiem wypadku lub utraty świadomości w centrum Krotoszyna lub na Błoniach? Ofiara nie oddycha i nie daje oznak życia? Możesz jej skutecznie pomóc! W Krotoszynie, w miejscach publicznych, pojawiły się dwa przenośne defibrylatory AED.

W Krotoszynie zamontowano dwa automatyczne defibrylatory, które są dostępne dla mieszkańców przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. AED pojawiło się na ścianie krotoszyńskiego ratusza i na trybunie stadionu przy ulicy Sportowej. 

Jest to efekt realizacji zgłoszonego w ramach I edycji Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego projektu nr 11 pod nazwą "Publiczny dostęp do AED (automatycznych defibrylatorów zewnętrznych) w Mieście Krotoszyn". Kwota zakupu tych niezwykle ważnych, ratujących życie urządzeń wraz z osprzętem to 14.920, 54 zł - wskazują krotoszyńscy urzędnicy. 

Defibrylatory AED przechowywane są w specjalnych, ogrzewanych kapsułach, co gwarantuje ich niezawodność nawet przy minusowych temperaturach. 

Z defibrylatorem AED możesz uratować życie

Statystyki pokazują, że defibrylator AED ma znaczący wpływ na ratowanie ludzkiego życia.

Około 100 osób dziennie w Polsce z umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Rocznie jest to 40 tysięcy osób, czyli tyle, ile mieszka na terenie samej gminy Krotoszyn. To ogromna liczba – wskazuje Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.

Przyczyną 70 procent takich przypadków są problemy kardiologiczne. I to właśnie w takich przypadkach defibrylator AED jest niezbędny.

Statystyki pokazują, że użycie automatycznego defibrylatora AED w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia z powodu zaburzeń rytmu serca ratuje życie 70 % poszkodowanych – wylicza Jakub Nelle.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia najważniejszy jest czas. Użycie defibrylatora AED w czasie 3 – 5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego.

Co ważne – by móc użyć automatycznego defibrylatora AED – nie trzeba mieć żadnych umiejętności medycznych. Urządzenie krok po kroku tłumaczy nam, co mamy robić.

Co to jest defibrylator AED i jak go używać?

Defibrylator AED to automatyczne urządzenie, dzięki któremu nawet osoba nieposiadająca wiedzy medycznej może uratować ludzkie życie. Urządzenie to służy do pomocy osobie w stanie nagłego zatrzymania krążenia, czyli takiej, która jest nieprzytomna i nie oddycha prawidłowo.

Ten niewielki i lekki sprzęt jest bezpieczny i bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy przynieść go do nieprzytomnej osoby i włączyć, a AED poinstruuje jakie dalsze kroki należy wykonać. Podpowie co zrobić z osobą nieprzytomną i jak nakleić elektrody. Sam wykona analizę, a w razie konieczności zleci wyzwolenie impulsu defibrylacyjnego, który w wielu przypadkach jest jedyną formą ratunku dla osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy