Reklama

Kobylin. Pierwszy w powiecie defibrylator AED dostępny dla wszystkich [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Kobylin. Pierwszy w powiecie defibrylator AED dostępny dla wszystkich [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Kobylinie, na ścianie budynku podstacji Zespołu Ratownictwa Medycznego przy alejach Powstańców Wlkp. 47 – od strony parkingu przy Biedronce – zamontowano automatyczny defibrylator AED.

Mieszkańcy Kobylina i osoby przyjezdne mogą już korzystać z automatycznego defibrylatora AED, który jest zamontowany na ścianie budynku przy alejach Powstańców Wlkp. 47 (od strony parkingu przy Biedronce). Urządzenie to jest niezastąpione przy ratowaniu ludzkiego życia, w stanach nagłego zatrzymania krążenia.

 

DEFIBRYLATOR AED W KOBYLINIE

Z inicjatywą zakupienia dla naszych mieszkańców defibrylatora AED przyszedł do mnie Jakub Nelle - ratownik medyczny z Kobylina – mówi Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina.

Władze Kobylina – zarówno burmistrz jak i radni – podeszły do tematu bardzo entuzjastycznie.

Zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy jest dla mnie najważniejsze. I jeżeli są fajne inicjatywy, które służą naszej społeczności, to zawsze będę starał się je wspierać. Kobyliński zespół pogotowia zawsze może na mnie i na poparcie radnych liczyć. W tym roku kilkakrotnie wsparliśmy już naszych ratowników. Dołożyliśmy się do zakupu karetki, wyremontowaliśmy pomieszczenia i zrobiliśmy nowe wejście do ich siedziby - podkreśla Tomasz Lesiński.


DEFIBRYLATOR AED RATUJE ŻYCIE

Statystyki pokazują, że defibrylator AED ma znaczący wpływ na ratowanie ludzkiego życia.

Około 100 osób dziennie w Polsce z umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Rocznie jest to 40 tysięcy osób, czyli tyle, ile mieszka na terenie samej gminy Krotoszyn. To ogromna liczba – wskazuje Jakub Nelle, ratownik medyczny z Kobylina.

Przyczyną 70 procent takich przypadków są problemy kardiologiczne. I to właśnie w takich przypadkach defibrylator AED jest niezbędny.

Statystyki pokazują, że użycie automatycznego defibrylatora AED w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia z powodu zaburzeń rytmu serca ratuje życie 70 % poszkodowanych – wylicza Jakub Nelle.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia najważniejszy jest czas. Użycie defibrylatora AED w czasie 3 – 5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego.

 

PROSTA OBSŁUGA DEFIBRYLATORA AED

Co ważne – by móc użyć automatycznego defibrylatora AED – nie trzeba mieć żadnych umiejętności medycznych. Urządzenie krok po kroku tłumaczy nam, co mamy robić.

 

To urządzenie uruchamiamy jednym przyciskiem. I ono prowadzi nas przez cały proces, krok po kroku mówiąc, co mamy robić  – tłumaczy ratownik medyczny z Kobylina.

 

Urządzenie AED jest dostępne dla mieszkańców i osób przyjezdnych przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Z założenia z każdego miejsca w Kobylinie można po nie podjechać w czasie 3 minut, dzięki czemu będzie niezastąpioną pomocą nie tylko, gdy w przypadku zatrzymania akcji serca dojdzie w jego pobliżu.

Zarówno Jakub Nelle jak i Tomasz Lesiński mają nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby jego użycia. Jak jednak podkreślają – gdy już dojdzie do zatrzymania krążenia, a kobyliński Zespół Ratownictwa Medycznego będzie np. na wyjeździe – AED pomoże w utrzymaniu poszkodowanego przy życiu, do czasu przybycia karetki z Krotoszyna czy Koźmina Wlkp.

Władze Kobylina apelują do mieszkańców, by nie bawili się AED i nie niszczyli go.

 

Urządzenie objęte jest monitoringiem, jednak zwracam się do wszystkich mieszkańców z prośbą, o szanowanie tego sprzętu. On ma służyć ratowaniu ludzkiego życia, ale by mógł to robić – musi być sprawny – podkreśla Tomasz Lesiński.Co to jest defibrylator AED i jak go używać?

"Defibrylator AED to automatyczne urządzenie, dzięki któremu nawet laik może uratować ludzkie życie. Urządzenie to służy do pomocy osobie w stanie nagłego zatrzymania krążenia, czyli takiej, która jest nieprzytomna i nie oddycha prawidłowo.

Ten niewielki i lekki sprzęt jest bezpieczny i bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy przynieść go do nieprzytomnej osoby i włączyć, a AED poinstruuje jakie dalsze kroki należy wykonać. Podpowie co zrobić z osobą nieprzytomną i jak nakleić elektrody. Sam wykona analizę, a w razie konieczności zleci wyzwolenie impulsu defibrylacyjnego, który w wielu przypadkach jest jedyną formą ratunku dla osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia."

 


Zdjęcia: UM KobylinUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE