reklama

Druga tura wyborów prezydenckich 2025. Wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Maciej Biegański

Druga tura wyborów prezydenckich 2025. Wszystko, co musisz wiedzieć - Zdjęcie główne

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca 2025 r. | foto Maciej Biegański

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż w najbliższą niedzielę - 1 czerwca - odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie powalczą Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Sprawdź, jakie dokumenty zabrać ze sobą lokalu wyborczego, jak oddać ważny głos oraz, co zrobić jeśli chcesz zagłosować poza miejscem zameldowania.
reklama

Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja, największe poparcie wyborców uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski, zdobywając 31,36 proc. głosów. Na drugim miejscu - z wynikiem 29,54 proc. głosów - uplasował się popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki.

reklama

W związku z tym, że żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent ważnie oddanych głosów, konieczne jest przeprowadzenie drugiej tury głosowania.

Druga tura wyborów prezydenckich 2025. W jakich godzinach będzie można głosować?

Ta - zgodnie z Kodeksem Wyborczym - musi odbyć się 14. dnia po pierwszum głosowaniu. Dlatego po raz kolejny do urn pójdziemy w niedzielę, 1 czerwca. Podobnie jak 18 maja, lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7:00 do 21:00.

W całym kraju uprawnionych do głosowania jest niemal 29 milionów obywateli.

Pamiętaj o dokumencie tożsamości

Aby móc oddać głos w niedzielnych wyborach, należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem - może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub aplikacja mObywatel.

Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich?

Nasz głos będzie uznany za ważny tylko wtedy, gdy postawimy znak X (co najmniej dwie przecinające się linie) w obrębie kratki przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata. 

reklama

Państwowa Komisja wyborcza przypomina, że postawienie znaku X przy nazwiskach obu kandydatów lub  niepostawienie znaku przy żadnym z nich spowoduje, że nasz głos będzie nieważny.

Prezydentem Polski na kolejnych pięć lat zostanie kandydat, który w drugiej turze uzyska ponad 50 procent ważnie oddanych głosów.

29 maja upływa ważny termin

Warto pamiętać, że listy wyborców tworzone są na podstawie miejsca zameldowania obywateli. Jeśli jednak w dniu wyborów będziemy przebywać poza miejscem zameldowania, a chcemy wziąć udział w głosowaniu, mamy czas do 29 maja na złożenie wniosku - online lub w wersji papierowej - o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Uwaga! Wniosek w wersji tradycyjnej należy złożyć w urzędzie na terenie gminy, gdzie mamy zamiar głosować. 

reklama

Również 29 maja mija termin uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Warto pamiętać, że w przypadku tego dokumentu, możemy wnioskować o jego wydanie w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. W tym przypadku nie ma jednak możliwości składania wniosków drogą elektroniczną.

Głosujesz tam, gdzie wcześniej? Nie musisz nic robić

Co ważne, wyborcy, którzy wnioskowali zarówno o jednorazową zmianę miejsca głosowania, jak i o zaświadczenie o prawie do głosowania przed pierwszą turą, a chcą głosować w tym samym miejscu 1 czerwca, nie muszą ponownie składać wniosków - ich dane będą już uwzględnione w spisie wyborców.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo