Tzw. kopciuchy mogły być wymieniane na nowe ekologiczne i niskoemisyjne m. in. kotły gazowe, olejowe, olejono-gazowe, na biomasę, elektryczne oraz na paliwa stałe.
Z tym, że kotły na paliwa stałe musiały posiadać certyfikat ekoprojektu, automatyczne podawanie paliwa i nie mogły posiadać rusztu awaryjnego – precyzował Adrian Matysiak ze zdunowskiego magistratu.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie był montaż nowego ekologicznego źródła ogrzewania a jednocześnie likwidacja starych pieców, dotychczas służących do ogrzewania budynku z wyjątkiem pieców kaflowych pod warunkiem, że zostaną odłączone od przewodu kominowego. Dodatkowo nowe źródło ciepła, musiało stanowić główne źródło ogrzewania przez okres minimum 5 lat.
Dofinansowanie wynosi 50% ceny zakupu i montażu nowego ekologicznego źródła ogrzewania, ale nie więcej niż 2.500 zł. Oczywiście mieszkańcy muszą przedstawić faktury i rachunki. Rozliczenie następuje do 30 listopada danego roku. Później ma miejsce wizja lokalna i jeżeli jest wszystko w porządku następuje przelew środków – zaznaczył zdunowski urzędnik.
W 2019r. gmina dofinansowała wymianę 20 źródeł ogrzewania. Całkowita kwota dofinansowania wyniosła 49.415 zł.