reklama
reklama

Wybory samorządowe 2024 w powiecie krotoszyńskim. Trwa głosowanie

Opublikowano:
Autor:

Wybory samorządowe 2024 w powiecie krotoszyńskim. Trwa głosowanie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj - 7 kwietnia - odbywają się wybory samorządowe. Wybieramy swoich przedstawicieli do rad miejskich, gminy, powiatu i do sejmiku województwa. Głosujemy także na wójta i burmistrzów. Ile dostaniemy kart do głosowania i gdzie postawić krzyżyk, żeby głos był ważny?
reklama

Dzisiaj odbywają się wybory samorządowe. Dwa tygodnie później - 21 kwietnia, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie uda się wybrać wójta lub burmistrza. W skali kraju wybierać będziemy blisko 47 tysięcy radnych gminnych, powiatowych i do sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Lokale wyborcze są czynne od godz. 7.00 do 21.00.    

Karta wyborcza w formie „płachty”

W gminach naszego powiatu podczas głosowania otrzymamy cztery karty:

- jedna, to karta do głosowania na wójta lub burmistrza, 
- druga na gminnego lub miejskiego radnego, 
- trzecia do głosowania na radnego powiatu,
- czwarta na radnego sejmiku województwa.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, karta wyborcza będzie miała formę tak zwanej „płachty”. Ma to przede wszystkim być wygodniejsze dla wyborców oraz później ułatwić prace komisjom wyborczym. 

Różne kolory kart do głosowania

Podczas niedzielnych wyborów karty do głosowania - w zależności od tego, kogo przy ich pomocy będziemy wybierać - będą różnej wielkości. Ponadto będą w różny sposób zadrukowane.

Wszystkie zostaną wydrukowane na białym papierze, ale nazwiska kandydatów znajdą się na tłach o różnych kolorach:

- na różowym - na wójta i burmistrza,
- na szarym - do rad gmin i miast,
- na żółtym - do rady powiatu, 
- na niebieskim - do sejmiku województwa.

Warto pamiętać, że na karcie do głosowania będą znajdowały się informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu.  

Czy można głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory samorządowe mają charakter lokalny i umożliwiają wybór kandydatów do jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu wyborcy nie mogą oddać głosu w innym miejscu niż jego stałe miejsce zamieszkania. To oznacza, że w wyborach samorządowych nie weźmiemy udziału, jeśli dzisiaj będziemy przebywać na wyjeździe weekendowym, w odwiedzinach u rodziny w innym regionie kraju czy w delegacji. Tylko w jednym przypadku można głosować w innym miejscu niż stałego zameldowania. Jest to możliwe, jeśli wyborca lata temu przeprowadził się do innego miasta, ale nie zmienił meldunku, może zgłosić się do urzędu gminy i poprosić o naniesienie zmian w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wtedy będzie mógł oddać głos w mieście, w którym mieszka. 

Kto może głosować?   

Wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.

Kto nie może głosować?   

Osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
osoby ubezwłasnowolnione (częściowo lub całkowicie) prawomocnym orzeczeniem sądu.

Wybory na burmistrza/ wójta 

W tym przypadku wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Głos będzie nieważny, gdy znak „x” postawiony zostanie w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie będzie tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata.

Wybory w Koźminie Wlkp.,  Kobylinie, Rozdrażewie, Sulmierzycach i Zdunach 


W tych gminach, liczących do 20 tysięcy mieszkańców, obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. To oznacza, że głosujemy na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata. Radnym z danego okręgu zostanie ten kandydat, który uzyska najwięcej głosów.

Wybory w gminie Krotoszyn

Gmina Krotoszyn liczy powyżej 20 tysięcy mieszkańców, dlatego na jej terenie obowiązuje ordynacja proporcjonalna. To oznacza, że głosujemy na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. 

Wybory do Rady Powiatu Krotoszyńskiego

Wybory odbywają się w okręgach wielomandatowych. Powiat krotoszyński podzielony jest na 3 okręgi. Wybierzemy w nich 19 radnych.

  • okręg nr 1 - Miasto i Gmina Krotoszyn - 10 mandatów
  • okręg wyborczy nr 2 - Miasto i Gmina Koźmin Wlkp. , Gmina Rozdrażew - 4 mandaty
  • okręg wyborczy nr 3 - Miasto i Gmina Kobylin, Miasto Sulmierzyce, Gmina i Miasto Zduny - 5 mandatów
Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego    

Mieszkańcy powiatu jarocińskiego znajdują się w okręgu wyborczym nr 6. Tutaj do obsadzenia jest 7 mandatów. 

W wyborach do sejmików województw, podobnie jak do rady powiatu, głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

PRZEZ „X” ROZUMIE SIĘ, CO NAJMNIEJ DWIE LINIE, KTÓRE PRZECINAJĄ SIĘ W OBRĘBIE KRATKI.

Ordynacja proporcjonalna - co to takiego?

W wyborach do Rady Miejskiej w Krotoszynie, Rady Powiatu Krotoszyńskiego oraz Sejmiku Województwa Wielkopolskiego obowiązuje ordynacja proporcjonalna. To oznacza, że:

- głos będzie nieważny, jeżeli postawimy znak „x” obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list,
- lista kandydatów danego ugrupowania w okręgu wyborczym uwzględnia kilka osób, wyborca oddając głos na kandydata, de facto wyraża poparcie nie dla konkretnej osoby, ale ugrupowania politycznego czy stowarzyszenia. Od liczby głosów na daną listę kandydatów będzie zależało, kto zasiądzie w radzie, w praktyce nie musi to być kandydat, który spośród wszystkich będzie cieszył się największym poparciem.

Ważne

Aby wziąć udział w wyborach samorządowych, należy udać się do lokalu wyborczego z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem. Niekoniecznie musi być to jednak dowód tożsamości. Można zabrać ze sobą także paszport, legitymację studencką czy np. prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama