Reklama

Reklama

Wielkopolscy terytorialsi walczą z koronawirusem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 1 maj 2020 16:05
Autor:

Wielkopolscy terytorialsi walczą z koronawirusem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej od samego początku epidemii koronawirusa w Polsce czynnie zaangażowali się w walkę ze skutkami pandemii i pomoc mieszkańcom Wielkopolski.

Reklama

Odporna Wiosna – to kryptonim pod którym Wojska Obrony Terytorialnej walczą z COVID-19.

- Na mocy decyzji ministra obrony narodowej do wsparcia działań 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali przydzieleni podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Do działań wymagających specjalistycznego wyposażenia delegowani są również wojskowi chemicy (6 batalion chemiczny Sił Powietrznych ze Śremu) oraz personel szpitali polowych podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (2 Polowy Szpital Wojskowy we Wrocławiu). Wsparcia udzielają także Żandarmeria Wojskowa – wskazuje kpt.  Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Każdego dnia w walkę z koronawirusem w Wielkopolsce zaangażowanych jest około 300 żołnierzy WOT. Działają oni w 7 obszarach: wsparciu szpitali i służb sanitarnych, policji, Agencji Rezerw Materiałowych, Straży Granicznej, samorządów i organizacji non – profit, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz budowy odporności indywidualnej i społecznej.

Od początku walki z epidemią koronawirusa żołnierze 12 WBOT wspierali szpitalne i służby medyczne na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego.

- Do głównych zadań należało prowadzenie triażu, mierzenie temperatury pacjentów i personelu placówek medycznych, rozłożenie namiotów i kontenerów służących za doraźne izby przyjęć, dostarczanie środków medycznych do szpitali – wylicza kpt. Marcin Misiak.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowali się również w pomoc kombatantom.

- Pod numerem telefonu 800-100-102 uruchomiono całodobową, bezpłatną, ogólnopolską infolinię telefoniczną dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. W pierwszym miesiącu Odpornej Wiosny psychologowie WOT udzielili ponad 3 tys. porad – wskazuje oficer prasowy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Terytorialsi pomagają również samorządom lokalnym, transportując żywność do Ośrodków Pomocy Społecznej czy organizacji pomagających społeczeństwu. Mundurowi wspierają także działania Agencji Rezerw Materiałowych w Strzałkowie. Zajmują się m.in. rozładunkiem transportów z materiałami medycznymi i higienicznymi, rozmieszczaniem go w magazynach oraz transportem do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i urzędów wojewódzkich. Żołnierze byli także zaangażowali w ewakuacje pensjonariuszy z Domów Pomocy Społecznej w Kaliszu i okolicach.

- Pandemia i wzrost liczby osób objętych kwarantanną, spowodował potrzebę wsparcia patroli policyjnych przez terytorialsów. W kluczowym momencie, działania te pochłaniały blisko 50% sił WOT skierowanych do operacji Odporna Wiosna. Terytorialsi na granicach Polski wspierali Straży Granicznej w pomiarze temperatury ciała osób przekraczających granicę (woj. lubuskie) oraz w wypełnianiu kart lokalizacyjnych. Służbę na granicy pełną żołnierze z uprawnieniami ratownika medycznego. Podczas kontroli na poznańskim lotnisku, przebadali ponad 1000 osób – mówi Marcin Misiak.

 

Zdjęcia: DWOT i 12WBOT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.