reklama

Szkoły czekają wielkie zmiany? Ministerstwo Edukacji przedstawiło Reformę26

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Szkoły czekają wielkie zmiany? Ministerstwo Edukacji przedstawiło Reformę26 - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMinisterstwo Edukacji Narodowej przedstawiło szczegóły "Reformy26", która wprowadzi znaczące zmiany w polskim szkolnictwie. Resort skupia się na nowym podejściu do oceniania uczniów, stawiając na informację zwrotną i rozwój kompetencji, a także zapowiada nową formułę egzaminów ósmoklasisty i maturalnych.
reklama

Ministerto Edukacji Narodowej przedstawiło założenia nowej reformy szkolnictwa. „Reforma26. Kompas Jutra” - jak informuje resort - ma charakter etapowy i ma być wdrażana w życie stopniowo.

reklama

Ponad 24 tysiące ankiet i konsultacje

Ministerstwo Edukacji Narodowej na potrzeby reformy już jakiś czas temu zleciło Instytutowi Badań Edukacyjnych PIB przygotowanie propozycji zmian w polskim systemie edukacji.

Jak twierdzi, resort to pierwsza tak szeroko konsultowana reforma edukacji, przygotowywana przez ekspertów.

Nauczyciele wypełnili ponad 24 tysiące ankiet, w których wskazali kierunki rozwoju oświaty, w całej Polsce odbyło się 700 spotkań z tysiącami nauczycieli, powołaliśmy 22 zespoły składające się głównie z nauczycieli - wylicza Barbara Nowacka, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Bo skuteczna reforma, to reforma, która powstaje wspólnie z nauczycielami.

Reforma26. "Stawiamy na kształtowanie sprawczości"

Reforma szkolnictwa - według założeń Ministerstwa Edukacji - ma przygotować absolwentów szkół do życia w zmieniającym się świecie. 

Ważnym zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także budowanie poczucia odpowiedzialności za własny rozwój i podejmowane decyzje. Stawiamy na kształtowanie sprawczości, która w dorosłym życiu pomoże osiągać sukcesy - informuje resort edukacji.

reklama

Zmiany proponowane przez ministerstwo mają również spowodować, że uczniowie będą lepiej czuli się w szkołach, a dzięki wsparciu nauczycieli - poznają swoje mocne strony oraz będą umieli korzystać ze zdobytej wiedzy.  

Reforma to także zmiany dla nauczycieli

"Reforma26. Kompas Jutra" ma przynieść również zmiany dla nauczycieli, które mają na celu ułatwienie i usprawnienie codziennej pracy. 

W ramach Reformy26 nauczyciele dostaną do dyspozycji dobrze przygotowane i spójne podstawy programowe, przewodniki metodyczne, narzędzia m.in. do monitorowania postępów uczniów oraz możliwość udziału w szkoleniach - zapowiada resort edukacji.

Co się zmieni? Kluczowe elementy reformy

Reforma edukacji przygotowana przez ministerstwo wprowadzi m.in. nowe przedmioty, zmiany w sposobie oceniania oraz większa ilość godzin zajęć praktycznych i projektowych.

reklama

Najważniejsze zmiany w ramach nowej reformy przedstawione przez Ministerstwo Edukacji to:

  • Nowe, praktyczne przedmioty (edukacja obywatelska, zdrowotna, przyroda w nowej formule)
  • Nowa, przejrzysta i spójna podstawa programowa - mniej szczegółów do zapamiętania, więcej kompetencji kluczowych
  • Więcej zajęć praktycznych i projektowych
  • Zmiany w ocenianiu - większy nacisk na ocenę opisową, informację zwrotną i rozwój kompetencji
  • Troska o dobrostan uczniów i nauczycieli
  • Zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturalnym od 2031 roku
  • Większa autonomia i wsparcie dla nauczycieli - bezpłatne szkolenia, studia podyplomowe, nowoczesne narzędzia metodyczne
  • Równomierne rozłożenie nauki, mniej godzin w klasach 7-8 szkoły podstawowej.
 

reklama

Edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna od września 2025 

Zmiany wprowadzane w ramach reformy mają być rozłożone na kilka lat. Pierwsze z nich zaczną obowiązywać już w nadchodzącym roku szkolnym 2025/2026.

Od 1 września 2025 roku do szkół zostaną wprowadzone dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska oraz edukacja zdrowotna. Zmianie ulegnie również podstawa programowa wychowania fizycznego.

W kolejnych latach przewidziano stopniowe wprowadzanie dalszych zmian:

  • Od 1 września 2026 r. zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa w przedszkolu oraz w klasach 1 i 4 szkoły podstawowej.
  • Od 1 września 2027 r. nowe podstawy programowe zaczną obowiązywać w klasach 1. szkół ponadpodstawowych.
  • W 2031 roku przeprowadzone zostaną po raz pierwszy egzaminy w nowej formule (egzamin ósmoklasisty i maturalny dla absolwentów liceów ogólnokształcących).
  • W 2032 roku przeprowadzone zostaną po praz pierwszy egzaminy w nowe formule dla absolwentów techników.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo