Decyzję o utworzeniu drugiego – po szpitalu przy Szwajcarskiej w Poznaniu – szpitala jednoimiennego w Wielkopolsce podjął wojewoda, Łukasz Mikołajczyk.
- Od poniedziałku trwały przygotowania do uruchomienia szpitala w nowej formule. Pierwszym krokiem było przewiezienie pacjentów z Wolicy do innych placówek, we wtorek i środę trwały prace przygotowawcze, m.in. roboty budowlane, stworzenie stref brudnej i czystej oraz śluz do dekontaminacji – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.
Wczoraj szpital zaczął funkcjonowanie. Do Wolicy trafiło 43-pacjentów zakażonych COVID-19, którzy zostali przetransportowani z Centrum Opieki Długoterminowej „Salus” w Kaliszu.
- W szpitalu jednoimiennym w Wolicy są już wszyscy pacjenci przekazani przez kaliski Salus. Organizacja placówki w tak krótkim czasie była niełatwym, ale koniecznym zadaniem i jestem przekonany, że w tym miejscu uda się uratować zdrowie i życie wielu osób – wskazuje Łukasz Mikołajczyk.
Szpital zakaźny w Wolicy dysponuje w sumie 120 łóżkami rozplanowanymi na piętrze i parterze budynku.
O zabezpieczenie odpowiedniej ilości kadry medycznej w szpitalu zakaźnym w Wolicy zadbała wicemarszałek województwa Wielkopolskiego.
- Do pracy stawili się wszyscy lekarze dotychczas zatrudnieni w szpitalu. Dodatkowo 2 lekarzy anestezjologów zabezpieczy prace szpitala w formie udzielanych konsultacji. Obecnie dysponujemy kadrą 35 pielęgniarek. Docelowo planujemy zwiększenie liczby pielęgniarek, sanitariuszy i pomocy pielęgniarskiej. Pomoc w tym zakresie zapewnił wojewoda wielkopolski – mówi Marzena Wodzińska.
Szpital zakaźny w Wolicy ma być przeznaczony głównie dla pacjentów z południowej Wielkopolski – m.in. Krotoszyna – gdzie przypadków zakażenia koronawirusem jest najwięcej.
- Do Wolicy będą przekazywani kolejni pacjenci, szczególnie z obszaru południowej Wielkopolski, gdzie przypadków COVID-19 mamy najwięcej w województwie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zdecydował o utworzeniu drugiego szpitala jednoimiennego w Wolicy.