Reklama

Powiat krotoszyński. Gminy będą sprzedawać węgiel. Sprawdź szczegóły

Opublikowano:
Autor:

Powiat krotoszyński. Gminy będą sprzedawać węgiel. Sprawdź szczegóły - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystkie gminy w powiecie krotoszyńskim - Krotoszyn, Koźmin Wlkp., Kobylin, Rozdrażew, Zduny i miasto Sulmierzyce - zadeklarowały sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. Co ważne - niestety, mieszkańcy nie będą mogli kupić ekogroszku.

Wszystkie gminy w powiecie krotoszyńskim przystąpiły do rządowego programu zakupu węgla po preferencyjnych cenach. Mieszkańcy Krotoszyna, Koźmina Wlkp., Kobylina, Zdun, Rozdrażewa i Sulmierzyc będą mogli kupić węgiel za kwotę wynoszącą maksymalnie 2 tys. zł za tonę. 

W ofercie gmin nie będzie ekogroszku 

Do wyboru będzie miał, groszek i orzech. Nie będzie prowadzona sprzedaż ekogroszku. 

Zaznaczamy, że oferowane paliwo stałe typu groszek (frakcja 8-30 mm) nie jest tożsame z ekogroszkiem (frakcja 5-25 mm), a samorząd gminy nie będzie miał wpływu na jakość dostarczonego węgla (pochodzącego z importu) - zastrzega Mariusz Dymarski, wójt Rozdrażewa. 

Limit 3 ton na gospodarstwo

Według procedowanych obecnie przepisów, każde gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie 3 tony opału -1.500 kg do końca roku i 1.500 kg w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku. 

Kto będzie mógł kupić węgiel za pośrednictwem gmin?

Uprawnione do zakupu węgla od gmin po preferencyjnych cenach będą gospodarstwa domowe, które:

spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego, to znaczy zgłosiły źródło ciepła opalane tego typu paliwem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.

nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę, w tym poprzez stronę sklepu PGG.

Zakup węgla w Krotoszynie

W Krotoszynie sprzedaż węgla prowadzona będzie przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - przy ulicy Słonecznej w Krotoszynie.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy w Krotoszynie można wypełnić deklarację i wskazać, jaki rodzaj węgla jest potrzebny. Wypełnienie deklaracji nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku na zakup węgla.

Wysłaliśmy już zapotrzebowania. Mieszkańcy mogą w MGOPS składać deklaracje na temat tego, jaki węgiel będą potrzebować, bo będą trzy możliwości - orzech, groszek i miał. To da nam pewne rozeznanie co do potrzeb - mówi burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. 

Sprzedaż węgla w Rozdrażewie

W gminie Rozdrażew w tej chwili trwa określanie zapotrzebowania na węgiel. 

Zapotrzebowanie na zakup węgla należy zgłaszać pisemnie lub mailowo w nieprzekraczalnym terminie do dnia  2 listopada 2022r. do godz. 15.00 w Urzędzie Gminy w Rozdrażewie - u pani Joanny Wawrzyniak (pok. nr 1 na parterze) - mail:[email protected] Formularz deklaracji dostępny jest w Urzędzie Gminy i na stronie internetowej - wyjaśnia Mariusz Dymarski, wójt gminy Rozdrażew. 

Formalne wnioski na zakup węgla dostępne będą po wejściu w życie ustawy. 

Zakup węgla w Zdunach

Gmina Zduny także zadeklarowała sprzedaż węgla.

Dołożymy starań, żeby za tonę węgla mieszkańcy zapłacili jak najmniej. Jednak należy się przygotować na cenę około 2 tys. zł za tonę - wskazuje Tomasz Chudy. 

Sprzedaż węgla w Sulmierzycach

Mieszkańcy Sulmierzyc także będą mogli kupić opał od gminy. Obecnie - do 31 października władze Sulmierzyc ustalają liczbę gospodarstw domowych zakupu węgla i określają, na jaki rodzaj jest zapotrzebowanie. 

Zapotrzebowanie na zakup węgla proszę zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października w Urzędzie Miejskim w Sulmierzycach - u pani Martyny Trawińskiej (pok. nr 5). Ponadto informujemy, że nie będzie możliwości reklamacji zakupionego surowca - podkreślają władze Sulmierzyc. 

Zakup węgla w Kobylinie

Władze Kobylina - tak, jak i pozostałe samorządy w powiecie krotoszyńskim - będą prowadzić sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. 

Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić terminu, w jakim będzie dostępny węgiel dla mieszkańców, mamy nadzieje, że będzie to w miesiącu listopadzie. Zgłosiliśmy gminę do programu i czekamy na dalsze ustalenia - informuje Tomasz Lesiński, burmistrz Kobylina. 

Sprzedaż węgla w Koźminie Wlkp. 

W Koźminie Wielkopolskim także będzie prowadzona sprzedaż węgla po cenie maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Jednak - tak samo jak w pozostałych gminach - szczegółów na ten temat na razie brak. 

Z uwagi na brak ustawy i przepisów wykonawczych, nie ma jeszcze możliwości opracowania wniosku na zakup węgla, który mieszkańcy będą składać ani podania jakichkolwiek informacji - mówi Irena Maroszek, sekretarz gminy Koźmin Wlkp. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy