Reklama

Ponad 14 tys. wniosków o dodatek węglowy w powiecie krotoszyńskim. Co z wypłatą pieniędzy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Ponad 14 tys. wniosków o dodatek węglowy w powiecie krotoszyńskim. Co z wypłatą pieniędzy? - Zdjęcie główne

Ponad 14 tys. wniosków o dodatek węglowy w powiecie krotoszyńskim | foto Archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Krotoszynie rozpoczęto wypłatę dodatku węglowego. W największej gminie ziemi krotoszyńskiej o świadczenie w wysokości 3 tys. zł ubiega się około 6 tysięcy gospodarstw domowych, natomiast w całym powiecie - do 22 września - złożono ponad 14 tysięcy wniosków.

Reklama

Dodatek węglowy ma być wsparciem w kupnie horrendalnie drogiego opału. Jednorazowa zapomoga w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi. Co istotne - w składzie opału musi być co najmniej 85% węgla kamiennego. 

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). 

Zmiana zasad przyznawania dodatku węglowego

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego zaczęto przyjmować po połowie sierpnia. Według wstępnych założeń, dodatek miał przysługiwać każdemu gospodarstwu domowemu. W praktyce oznaczało to, że jeśli pod jednym dachem mieszka więcej niż jedna rodzina, każda z nich będzie mogła dostać pieniądze. Wiele osób postanowiło z tej możliwości skorzystać. To spowodowało, że ustawodawca zdecydował zasady przyznawania świadczenia doprecyzować. 

Wprowadzono zasadę - jeden dodatek na jeden adres, bez względu na liczbę rodzin zamieszkujących w danym domu i bez względu na to, ile razem zużywają opału. Ponadto wydłużono termin rozpatrzenia wniosku - z 30 do 60 dni. Ustawa weszła życie 20 września. Jej nowelizacja spowodowała opóźnienie w wydawaniu decyzji o przyznaniu świadczenia. 

Ponad 14 tys. wniosków o dodatek węglowy w powiecie krotoszyńskim

W powiecie krotoszyńskim do 22 września złożono ponad 14 tys. wniosków. Kto jeszcze o zapomogę się nie postarał, nadal może to zrobić. Wnioski są przyjmowane do 30 listopada. Można to zrobić zarówno składając formularz w wersji papierowej w ośrodkach pomocy społecznej, jak i przez internet - poprzez platformę ePUAP. 

Ile złożono wniosków w gminach powiatu krotoszyńskiego do 22 września?

  • Krotoszyn - około 6.000
  • Koźmin Wlkp. - 3.178
  • Kobylin - około 1.800
  • Sulmierzyce - 630
  • Zduny - ponad 1.300
  • Rozdrażew - 1.214

Kiedy wypłata dodatku węglowego w powiecie krotoszyńskim?

Jak ustaliliśmy, większość gmin na razie otrzymała niespełna połowę kwoty potrzebnej do zrealizowania wszystkich złożonych wniosków. Dziś (23 września) wypłata pieniędzy ropoczęła się w gminie Krotoszyn - wegług kolejności złożonych wniosków. Od poniedziałku, 26 września, świadczenia będą trafiać na konto mieszkańców gminy Rozdrażew. W pozostałych samorządach wypłaty mają ruszyć także w najbliższych dniach. 

Dodatek energetyczny - dla tych, co mają inne źródła ogrzewania 

Prócz dodatku węglowego, wprowadzono zapomogi także dla gospodarstw wykorzystujących inne źródła ogrzewania. Zdecydowano o wypłacie dodatku energetycznego dla osób ogrzewających swoje mieszkania drewnem, gazem, pelletem i olejem opałowym. Wnioski także można składać do 30 listopada. 

Wysokość dodatku:

  • 3.000 zł - kotły na pelet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego
  • 2.000 zł - kotły na olej opałowy
  • 1.000 zł - źróła ciepła na drewno kawałkowe
  • 500 zł - kotły na gaz LPG 
By otrzymać dodatek energetyczny, dane źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy