Reklama

Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego postawili na Dudę. Porażka ludowców

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego postawili na Dudę. Porażka ludowców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak to czarne konie niedzielnych wyborów prezydenckich.

Choć w drugiej turze o fotel prezydenta będą walczyć Andrzej Duda (PiS) i Rafał Trzaskowski (PO), to języczkiem uwagi będzie bezpartyjny Szymon Hołownia, którego poparło niemal 14 % głosujących oraz wywodzący się z Konfederacji Krzysztof Bosak, za którym stanęło niespełna 7 % wyborców.

 

Przekonanych przekonywać już nie trzeba. Zarówno Andrzej Duda jak i Rafał Trzaskowski muszą powalczyć o głosy tych, którzy w pierwszej turze nie postawili na żadnego z nich. A wyborcy Hołowni i Bosaka to w sumie 20 procent głosów. I właśnie to 20 procent zdecyduje, kto 12 lipca zostanie najważniejszą osobą w Polsce.

 

W całym kraju Andrzej Duda uzyskał 43,50 % poparcia, a Rafał Trzaskowski – 30, 46 %. W Wielkopolsce ta różnica była dużo mniejsza – 37,85 % do 33,83 % na korzyść Dudy.

 

Powiat krotoszyński popiera Andrzeja Dudę

Powiat krotoszyński natomiast zdecydowanie poparł reprezentanta Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda uzyskał na terenie Ziemi Krotoszyńskiej ponad 48 % poparcia (przy 24,67 % Trzaskowskiego). Nie było na naszym terenie gminy, w której Andrzej Duda nie zwyciężył w pierwszej turze. A gdyby o wyniku wyborów decydowali tylko mieszkańcy Kobylina, Rozdrażewa,  czy Sulmierzyc – drugiej tury wyborów prezydenckich w ogóle by nie było. I Andrzej Duda już teraz uzyskałby reelekcję.

 

Porażka ludowców w powiecie krotoszyńskim

Największymi przegranymi tych wyborów są jednak ludowcy. W skali kraju Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał 2,36 % poparcia. Powiat krotoszyński – przynajmniej do tej pory – należał do PSL-u. Teraz jednak mieszkańcy Ziemi Krotoszyńskiej odwrócili się od partii spod znaku zielonej koniczynki. Reprezentanta Ludowców poparło niespełna 3,6 % wyborców z powiatu krotoszyńskiego. Porównując do reszty kraju – nieźle. Biorąc pod uwagę, że do tej pory to Polskie Stronnictwo Ludowe wiodło prym w naszym regionie – fatalnie.

Start oraz kampanię oceniam pozytywnie i bardzo dobrze. Wynik nie jest taki, na jaki moim zdaniem Władysław Kosiniak-Kamysz zasłużył. Natomiast taka jest wola wyborców i z nią trzeba się pogodzić. Kampania była dobrze prowadzona, ale w Polsce niestety wyborcy działają na podstawie emocji i kto bardziej komu dowali, to w myśl wyborców, jest lepszym kandydatem – mówi Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński i szef powiatowych struktur PSL w powiecie krotoszyńskim.

 

Lewica także nie ma powodów do radości. Wynik Roberta Biedronia – zarówno w skali kraju jak i powiatu krotoszyńskiego – jest marginalny i źle wróży przyszłości tej strony sceny politycznej. Pytanie tylko, czy większość wyborców, którzy w niedzielę wrzucali karty wyborcze do urn nie popiera samej lewicy, czy też Roberta Biedronia, który na sztandarach niesie ideologię LGBT. Dla niektórych to mogło być jednak zbyt dużo.

 

WYNIKI I TURY WYBORÓW PREZYDENCKICH:

 

POLSKA

WIELKOPOLSKA

POWIAT KROTOSZYŃSKI

Andrzej Duda

43,50 %

37,85 %

48,05%

Rafał Trzaskowski

30,46 %

33,83 %

24,67%

Szymon Hołownia

13,87 %

16,64 %

14,70%

Krzysztof Bosak

6,78 %

6,04 %

6,61%

Władysław Kosiniak – Kamysz

2,36 %

2,51 %

3,59%

Robert Biedroń

2,22 %

2,34 %

1,63%

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE