Oczyszczalnia w Krotoszynie zostanie rozbudowana o instalację do przetwarzania osadów ściekowych oraz fotowoltaikę. To zdecydowanie zmniejszy koszty jej funkcjonowania.
Będą sprzedawać
- W tej chwili osad jest odpadem, za który musimy płacić. Dzięki instalacji będziemy mogli go tak przetworzyć, by mógł być nawozem – podkreśla Marcin Jamry, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie.
A szef Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – Łukasz Kalinowski - dodaje.
- Dzięki temu nie będziemy już ponosić kosztów z tytułu przeróbki osadu, a będziemy tworzyć produkt, który będziemy sprzedawać. Nawóz mineralny wykorzystywany przez gospodarstwa rolnicze.
W ramach inwestycji powstanie także instalacja fotowoltaiczna, która ma zasilać proces przeróbki osadu.
- Dzięki temu zmniejszą się także koszty zużycia energii na całej oczyszczalni ścieków – dodaje kierownik ZWiK.
Tworzą harmonogram prac
Przetarg na wykonanie inwestycji wygrała firma Hydro – Marko z Jarocina. Koszt zadania to ponad 3 miliony złotych. Wykonawca zdemontuje istniejący silos, instalację do higienizacji osadu oraz instalację elektryczną oraz m.in. zamontuje dwa silosy na wapno, linię technologiczną przetwarzania osadu oraz instalację fotowoltaiczną.
- W tej chwili tworzymy harmonogram terminów realizacji inwestycji. Mamy trochę kłopotu i dość odległe terminy jeżeli chodzi o dostawy urządzeń przewidzianych w zakresie inwestycji i jesteśmy zdani w tej kwestii na producentów – przyznaje Maria Pluta, prezes firmy Hydro – Marko.
Podkreśla jednak, że jej przedsiębiorstwo ma wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu inwestycji.
- 25 lat jesteśmy na rynku, mamy doświadczoną, wyspecjalizowaną kadrę. Mamy także część automatyki więc łączymy wszystkie te procesy technologiczne, które występują w tym projekcie. Dlatego się nie boimy.