W Krotoszynie obchody 234. rocznicy rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala. Po eucharystii, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie zaśpiewali pieśni patriotyczne.
Po koncercie, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych, politycznych i kombatanckich, młodzież szkolna, harcerze, a także poczty sztandarowe oraz reprezentanci służb mundurowych przeszli na skwer u zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Mickiewicza. Tam pod tablicą upamiętniającą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Dzień wcześniej, 2 maja, na ul. Rynkowej koncert dała Krotoszyńska Orkiestra Dęta. W ten sposób uczczono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
W Kobylinie burmistrz Tomasz Lesiński, wiceburmistrz Alicja Grzempowska, sekretarz gminy Przemysław Marciniak oraz radni: Piotr Chlebowski, Grzegorz Kreczmer i Michał Skupin kwiaty złożyli przy pomniku "Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę i Wolność".
Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie i druga na świecie
Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, była pierwszą spisaną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Ten przełomowy dokument Rzeczypospolitej Obojga Narodów wprowadzał wiele postępowych - jak na owe czasy - idei. Zrównywał w prawach mieszczan i szlachtę, gwarantował ochronę chłopom, zapewniał wolność wyznania, ustanawiał dwuizbowy parlament oraz znosił liberum veto.Niestety, realizacja tych nowatorskich postanowień napotkała poważne trudności. Już w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, znana również jako wojna w obronie Konstytucji 3 Maja, która zakończyła się porażką Rzeczypospolitej. W konsekwencji, rok później, doszło do II rozbioru Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku dzień 3 maja został oficjalnie uznany za święto narodowe. W czasach PRL, ze względu na wolnościowe i wyzwoleńcze przesłanie Konstytucji 3 Maja, obchody tego święta były zakazane. Zniesiono je ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Na ponowne formalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było czekać aż do 1990 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.