Gniezno, podobnie jak Rzym, zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach, z których każde ma swoje miejsce w historii miasta. Najważniejsze z nich to Wzgórze Lecha z Katedrą Gnieźnieńską - miejscem koronacji królów Polski i duchowym sercem kraju.
Tuż obok znajduje się Wzgórze Panieńskie z Rynkiem i klasztorem Franciszkanów. Zajezierze, położone nad Jeziorem Jelonek, mieści kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na Wzgórzu Świętokrzyskim stoi kościół Świętego Krzyża i najstarszy cmentarz w Gnieźnie.
Wzgórze Krzyżackie kryje dawny klasztor bożogrobców, a dziś kościół św. Jana. Na Cierpięgach od wieków funkcjonuje plac handlowy i kościół św. Wawrzyńca, a Wzgórze Zbarskie zamyka ten układ - z kościołem św. Michała Archanioła.
Układ siedmiu wzgórz tworzy wyjątkową strukturę urbanistyczną miasta i podkreśla jego historyczny charakter.
Co warto zobaczyć będąc w Gnieźnie? Najważniejsze atrakcje
Pierwsza stolica Polski oferuje turystom wiele unikatowych miejsc - od monumentalnej katedry, przez nowoczesne muzea, aż po malownicze tereny zielone. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje Gniezna, które warto odwiedzić o każdej porze roku.
Katedra Gnieźnieńska
Katedra Gnieźnieńska, zwana także Bazyliką Prymasowską, to najważniejszy zabytek miasta i miejsce pięciu królewskich koronacji. Znajdują się w niej relikwie św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie - przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha, patrona Polski i Europy, stanowią jeden z najcenniejszych i najstarszych przykładów romańskiej sztuki ludwisarskiej w Polsce i Europie.
Trudno dociec kiedy, gdzie i przez kogo zostały wykonane. Współcześnie przyjmuje się, że powstały w jednym z rodzimych warsztatów odlewniczych około 1175 r., czyli za panowania Mieszka Starego - czytamy na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Zwiedzanie Drzwi Gnieźnieńskich, podziemi katedry oraz wejście na wieżę widokową są płatne - cennik na stronie wzgorzelecha.pl.
Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie
Zlokalizowane tuż obok katedry muzeum skrywa bezcenne eksponaty - m.in. kielichy liturgiczne z XII wieku, rzeźby średniowieczne i tkaniny liturgiczne. To tutaj znajduje się również słynna agatowa czara - Kielich św. Wojciecha oraz tzw. Kielichy Dąbrówki.Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00 (maj - październik). Bilety kosztują:
- normalny - 16 zł
- ulgowy - 12 zł
- rodzinny - 41 zł
Trakt Królewski w Gnieźnie
Tematyczna trasa spacerowa - Trakt Królewski - prowadzi przez najważniejsze punkty Gniezna. Znajdziemy tu figury koronowanych królów, postaci z legend piastowskich, interaktywne infokioski i ciekawe makiety. Najmłodszych z pewnością zainteresują rzeźby królików, które pełnią rolę przewodników po mieście.
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Fot. Muzeum Początków Państwa Polskiego
To nowoczesne muzeum multimedialne opowiada historię Polski od czasów Mieszka I. Wystawy takie jak „Piastów malowane dzieje” czy „Gniezno. Stąd do przeszłości” sprawiają, że historia staje się tu żywa i wciągająca - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Muzeum otwarte jest codziennie w godz. 9.00-18.00. Wstęp jest płatny:
- bilet normalny - 20 zł
- bilet ulgowy - 16 zł
- bilet rodzinny - 60 zł (2 osoby dorosłe oraz 2 dzieci do 18 r.ż., każde kolejne dziecko - bilet ulgowy)
Wstęp bezpłatny przysługuje m.in: dzieciom do 7. roku życia, osobom powyżej 70. roku życia oraz kombatantom i weteranom
Co ważne, niedziela jest dniem bezpłatnego zwiedzania.
Jezioro Jelonek i Park Piastowski
Fot. Urząd Miejski w Gnieźnie
Po intensywnym zwiedzaniu, warto odpocząć nad malowniczym Jeziorem Jelonek. Otacza je Park Piastowski - zielona przestrzeń idealna na spacer, relaks czy trening na świeżym powietrzu. To także miejsce o bogatej historii, gdzie niegdyś mieścił się harcerski amfiteatr i kolejka wąskotorowa.
Rynek i Stare Miasto w Gnieźnie
Zlokalizowany na Wzgórzu Panieńskim Rynek to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Gniezna. Latem staje się areną koncertów, jarmarków i wydarzeń kulturalnych. Otoczony barwnymi, zabytkowymi kamienicami, mieści liczne kawiarnie, restauracje i sklepy.
Plac wyłożono brukiem, w którym czerwone cegły wyznaczają zarysy dawnych budynków. Na jego środku stoi fontanna, a u wejścia - herb miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.