Reklama

Krotoszyn przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Krotoszyn przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Krotoszyna przygotowują się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Planowane są zbiórki żywności, chemii i odzieży, tworzone są także schroniska dla obywateli Ukrainy, którzy dotrą do Krotoszyna.

Reklama

Rosyjska agresja na Ukrainę cały czas się zaostrza. Szacuje się, że polską granicę przekroczyło już ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Krotoszyn także przygotowuje się do pomocy sąsiadom. Planowane są zbiórki żywności, chemii, ubrań i najpotrzebniejszych rzeczy, a także przygotowane są miejsca, w których obywatele Ukrainy mogliby się schronić. 

Pierwsza rodzina z Ukrainy dotarła do Krotoszyna

Wczoraj odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Było to pierwsze w historii posiedzenie sztabu kryzysowego zwołanego z uwagi na stan wojenny. Jest on co prawda poza granicami naszego kraju, ale myślę, że wojna na Ukrainie bardzo silnie będzie oddziaływać także na Polskę - mówił podczas konferencji prasowej burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. 

Na posiedzeniu sztabu ustalono możliwości pomocy Krotoszyna uchodźcom z Ukrainy. W tej chwili do Krotoszyna dotarła już jedna rodzina - kobieta z dwójką dzieci. 

Wczoraj otrzymałem informację, że matka z dwójką dzieci - ukrainka - przyjeżdża. Jej mąż pracuje w okolicach Krotoszyna. I mieli potrzebę, żeby uzyskać schronienie. Na weekend ta rodzina będzie w schronisku, które zapewniają przyjaciele, natomiast od poniedziałku będziemy chcieli umieścić ją w naszych obiektach - wskazuje Ryszard Czuszke, wiceburmistrz Krotoszyna. 

Krotoszyn pomoże uchodźcom z Ukrainy

Władze Krotoszyna zapewniają, że są gotowe przyjąć uchodźców z Ukrainy i zaoferować im wszelką pomoc. 

Przygotowujemy szkoły i inne obiekty sportowe. Jeżeli będzie duży napływ uchodźców, to te obiekty publiczne także przejmą funkcję schronisk, noclegowni czy miejsc tymczasowego pobytu. Mówimy tu o halach sportowych - głównie tej przy ulicy Młyńskiej - to są też hale sportowe w szkołach, to są same szkoły, to są również obiekty, które mogą z nami współpracować typu schroniska przy szkołach ponadpodstawowych oraz nasz hotel "Wodnik", który już zadeklarował przyjęcie pierwszej rodziny - informuje Ryszard Czuszke. 

Mieszkanie dla uchodźców z Ukrainy

Także w przedszkolu w Jasnym Polu przygotowane jest mieszkanie, które będzie do dyspozycji ukraińskiej rodziny. 

Mamy wolne mieszkanie, które jest w budynku przedszkola w Jasnym Polu. Jest to też bardzo fajna sytuacja, dlatego, że dzieci które ewentualnie by przyjechały od razu mogą mieć zapewnioną opiekę przedszkolną - mówi Beata Molenda, dyrektor szkoły w Orpiszewie. 

Społeczność szkoły w Orpiszewie i przedszkola w Jasnym Polu sama przygotowała mieszkanie do przyjęcia rodziny. 

Mieszkanie jest praktycznie przygotowane. Rodzice, mieszkańcy, nauczyciele - którym bardzo za to dziękuję - od razu wzięli się za porządkowanie, są zebrane już praktycznie meble, pościel, to co będzie na początek danej rodzinie potrzebne. Są tam dwa pokoje, kuchnia, łazienka, mieszkanie jest cały czas ogrzewane. Będą to dobre warunki dla tej rodziny - jeżeli nie dla tej, to na pewno dla jakieś innej - podkreśla Beata Molenda. 

Zbiórka dla mieszkańców Ukrainy

Władze Krotoszyna planują także zorganizowanie zbiórki najpotrzebniejszych przedmiotów dla mieszkańców Ukrainy. 

Od poniedziałku chcemy rozpocząć zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które są niezbędne dla tych osób, które przybywają z Ukrainy. Te osoby, które przyjeżdżają albo mają małą walizkę, albo mają mały woreczek tylko najpotrzebniejszych rzeczy, które udało im się zabrać - mówi Katarzyna Kulka, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie. 

Dlatego też planowana jest zbiórka środków higienicznych, bielizny, odzieży, śpiworów czy karimat. Mieszkańcy będą mogli przynosić dary do Dziennego Domu Seniora w Krotoszynie przy ulicy Kobierskiej 7. 

Zapraszamy od poniedziałku - podkreśla Katarzyna Kulka. 

Szczegółowa lista zostanie upubliczniona w poniedziałek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy