reklama

Krotoszyn. Policjanci zatrzymywali auta przy torach! Powód? Dramatyczne statystyki [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Krotoszyn. Policjanci zatrzymywali auta przy torach! Powód? Dramatyczne statystyki [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPociąg nie wybacza błędów – przypominała krotoszyńska policja podczas ogólnopolskiej akcji „Bezpieczny przejazd”. Na przejeździe kolejowym przy ul. Koźmińskiej dzielnicowi oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozdawali materiały edukacyjne, uczulając kierowców na ryzyko związane z lekceważeniem przepisów.
reklama

Celem działań było przypomnienie uczestnikom ruchu drogowego, że na przejeździe kolejowo-drogowym nie ma miejsca na brawurę. To właśnie kierowcy są odpowiedzialni za 98% wypadków, do których dochodzi w takich miejscach.

Kampania „Bezpieczny przejazd” w Krotoszynie

W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczny przejazd” – prowadzonej przez Polskie Linie Kolejowe – 4 lipca na przejeździe przy ul. Koźmińskiej w Krotoszynie odbyła się lokalna odsłona akcji. Wzięli w niej udział dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, przedstawiciele PLK oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Uczestnikom ruchu przekazywano ulotki oraz edukacyjne gadżety, przypominając, że pociąg – choć może wydawać się odległy – nadjeżdża szybciej, niż się wydaje, a jego masa i droga hamowania nie dają kierowcom szans na wygraną w zderzeniu.

reklama

Wspólnie z Polskimi Liniami Kolejowymi oraz Strażą Ochrony Kolei zorganizowaliśmy akcję ulotkową na przejeździe kolejowym przy ul. Koźmińskiej w Krotoszynie. Dzielnicowi z KPP Krotoszyn oraz koordynator akcji rozdawali ulotki i edukacyjne gadżety, dostarczając kierowcom cennych informacji na temat zachowań na przejazdach kolejowych - mówi Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. 

Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Z danych przedstawionych przez organizatorów kampanii wynika, że w 2025 roku (do początku lipca) w Polsce doszło już do 77 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. W ich wyniku:

  • 24 osoby zginęły,
  • 7 zostało ciężko rannych.
Tymczasem w całym kraju znajduje się około 14 tysięcy przejazdów kolejowych. Co roku dochodzi na nich do około 200 wypadków – i aż 99% z nich wynika z błędów kierowców, rowerzystów i pieszych.

reklama

Najczęstsze błędy kierowców na przejazdach kolejowych

Podczas akcji przypomniano najpoważniejsze przewinienia, które prowadzą do tragicznych skutków:

  • lekceważenie znaku STOP,
  • wjazd na przejazd przy czerwonym świetle,
  • próby przejeżdżania pod opuszczającymi się rogatkami.
Organizatorzy akcji zaznaczyli też, że pociągi mogą nadjechać w każdej chwili i z każdego kierunku – również towarowe, które nie kursują według rozkładu. Lokomotywa waży nawet 80 ton, a droga jej hamowania sięga 1200 metrów. To sprawia, że zderzenie z pociągiem jest praktycznie nie do przeżycia.

 

O czym trzeba pamiętać, przekraczając tory kolejowe?

  • Podczas kampanii edukacyjnej przypomniano również najważniejsze zasady bezpieczeństwa:
  • Pociąg zawsze ma pierwszeństwo.
  • Przejazdy należy przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.
  • Nie należy chodzić po torach ani przebywać w ich pobliżu bez wyraźnej potrzeby.
  • Nie używaj słuchawek ani nie czytaj przy torach – ogranicza to czujność.
  • Zachowuj ostrożność nawet wtedy, gdy nie słyszysz sygnału nadjeżdżającego pociągu.
 

reklama

Bądź odpowiedzialny – pociąg się nie zatrzyma

Kampania „Bezpieczny przejazd” ma jeden, prosty cel: uświadamiać, że za tragedie na torach odpowiadają ludzkie błędy – i tylko człowiek może ich uniknąć. Dlatego organizatorzy apelują do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozwagę, przestrzeganie przepisów i nieuleganie rutynie.

Na przejazdach kolejowych nie ma miejsca na pośpiech. To nie kwestia mandatu – to kwestia życia.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo