Reklama

Krotoszyn. Otwarcie nowego skrzydła szpitala [ZDJĘCIA I FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwająca kilka lat rozbudowa szpitala powiatowego w Krotoszynie dobiegła końca. Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie rozbudowanej części lecznicy.

W oficjalnym otwarciu rozbudowanej części szpitala w Krotoszynie wzięły udział m.in. władze powiatu i gmin w powiecie krotoszyńskim, parlamentarzyści, przedstawiciele NFZ, minister Marlena Maląg, a także byłe i obecne władze krotoszyńskiego szpitala, lekarze i pielęgniarki. 

Dziękuję, że zechcieliście uczestniczyć w tym szczególnym dla nas momencie, czyli w dniu, w którym uroczyście kończymy największą inwestycję powiatową. Jej realizacja była możliwa dzięki ogromnej pomocy wielu ludzi i instytucji - podkreślał podczas oficjalnego otwarcia nowego skrzydła krotoszyńskiego szpitala starosta Stanisław Szczotka. 

Oddziały szpitala w jednym miejscu

7 lat temu rada powiatu krotoszyńskiego przyjęła program restrukturyzacji krotoszyńskiego szpitala. I od tego się zaczęło. 

Jednym z najważniejszych wyzwań było zniwelowanie rozproszonej infrastruktury lokalowej szpitala, która rodziła problemy natury organizacyjnej, logistycznej oraz generowała koszty i utrudniała pracę personelu. A przede wszystkim negatywnie wpływała na bezpieczeństwo zdrowotne naszych pacjentów - wskazał Stanisław Szczotka.

Władze powiatu podjęły więc decyzję o przeniesieniu oddziałów znajdujących się w budynkach przy ulicy Bolewskiego w Krotoszynie do głównej części szpitala - przy ulicy Mickiewicza. By tego dokonać konieczna była jednak budowa nowego skrzydła szpitala. 

Podjęto decyzję o rozbudowie siedziby głównej szpitala przy ulicy Mickiewicza 21. Prace nad projektem zbiegły się w czasie z pracami na aktualizacją lokalnego programu rewitalizacji miasta i gminy Krotoszyn. W trakcie konsultacji społecznych i dyskusji nad tym projektem samorządy powiatowy i gminny doszły do wniosku, że rozbudowa szpitala wpisze się w założenia rewitalizacyjne na obszarze centrum Krotoszyna - przypominał Stanisław Szczotka. 

Kilkadziesiąt milionów złotych na rozbudowę szpitala

Koszt rozbudowy krotoszyńskiego szpitala był ogromny. Władze powiatu zaciągnęły na tę inwestycję pożyczkę w wysokości 20 mln zł. 

Powiat przez najbliższe 20 lat spłacać będzie tę pożyczkę w niezwykle korzystnym oprocentowaniu 0,30 % procenta. Jest to oprocentowanie stałe w stosunku rocznym - wskazywał starosta krotoszyński. 

Dodatkowo powiat - by mieć pieniądze na rozbudowę szpitala - wyemitował obligacje o wartości 3 mln zł. Na ten cel przeznaczył też własne środki. Koszt budowy nowego skrzydła szpitala w Krotoszynie wyniósł ponad 26 mln zł. 

W sumie inwestycja ta kosztowała - w kwestii budowlanej - 24,5 mln zł. Do tego dochodzi projekt za ponad 700 tys. zł oraz inżynier kontraktu i nadzór autorski w kwocie około 1 mln. zł - wyliczał Stanisław Szczotka. 

Rozbudowa szpitala w Krotoszynie

Rozbudowa szpitala powiatowego w Krotoszynie ruszyła w 2018 roku. W marcu podpisano umowę pomiędzy powiatem krotoszyńskim a konsorcjum firm: Komputronik Biznes Sp. z o.o. (lider) i Infracon Sp. z o.o. We wrześniu podpisano Akt Erekcyjny, który - wspólnie ze zdjęciami szpitala, wycinkami z gazet i monetą jednogroszową - wmurowano w fundamenty nowego skrzydła szpitala. 

Zasadniczym elementem w naszym projekcie była rozbudowa dwukondygnacyjnego skrzydła do istniejącego już budynku, co pozwoliło na lokalizację w jednym obiekcie oddziałów takich jak Szpitalny Oddział Ratunkowy, Anestezjologia, Intensywna Terapia, oddział wewnętrzny, chirurgiczny, ortopedyczny, pediatryczny, ginekologiczno - położniczy, neonatologiczny, a także onkologiczny z izbą przyjęć wspólną dla wszystkich oddziałów, apteką szpitalą, centrum diagnostyki i innymi pomieszczeniami technicznymi niezbędnymi dla funkcjonowania tejże placówki - wyliczał Stanisław Szczotka. 

Do istniejącego szpitala przy ulicy Mickiewicza w Krotoszynie dobudowano dwukondygnacyjne skrzydło, do którego przeniesiono oddziały z budynków szpitala przy ulicy Bolewskiego w Krotoszynie. Docelowo więc w placówce medycznej przy Mickiewicza znalazły się wszystkie ważne oddziały szpitalne - SOR, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, wewnętrzny, chirurgiczny, pediatryczny, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, czy chemioterapii.

Dzisiaj zamykamy pewną kartę historii szpitala, otwierając jednocześnie jej kolejny rozdział - podkreślała podczas oficjalnego otwarcia nowego skrzydła Iwona Wiśniewska, dyrektor szpitala w Krotoszynie. 

Nowe otwarcie nastąpiło poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy