Reklama

Krotoszyn. 70 dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

Opublikowano: śr, 16 mar 2022 11:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej uchodźców z Ukrainy przybywa do Krotoszyna. Do tej pory schronienie znajdowali głównie w domach mieszkańców. Teraz gmina przygotowuje dla nich punkt noclegowy. Dzieci mogą podjąć naukę w szkołach i przedszkolach w gminie, organizowane są także bezpłatne lekcje języka polskiego.

Reklama

Dziś w Krotoszynie rusza punkt rejestracyjny dla uchodźców z Ukrainy, w którym zostanie im nadany numer PESEL. Pozwoli to także władzą gminy sprawdzić, ilu uchodźców jest na naszym terenie. Na podstawie liczby dzieci z Ukrainy, które rozpoczęły naukę w szkołach i przedszkolach w gminie Krotoszyn wiadomo już teraz, że obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Krotoszyna uciekając przed wojną jest w Krotoszynie sporo. 

Krotoszyn. Rejestracja obywateli Ukrainy

Na terenie gminy Krotoszyn jest już kilkuset uchodźców z Ukrainy. Ilu dokładnie? Tego na razie nie wiadomo. 

Takie informacje będą dopiero wtedy, gdy nasi goście z Ukrainy się zarejestrują - mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Rejestracja i nadanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy rusza dzisiaj. Punkt rejestracyjny znajduje się w krotoszyńskim ratuszu (ul. Rynek 1), w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. 

Bardzo serdecznie wszystkich zapraszam, ale jednocześnie apeluję, żeby nie wszyscy przyszli od razu. To stworzy niepotrzebne kolejki. My będziemy PESEL nadawać cały czas, dla wszystkich chętnych. Zapraszam, ale po kolei, każdego dnia - apeluje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. 

Mieszkańcy Krotoszyna goszczą obywateli Ukrainy

Do tej pory na terenie gminy Krotoszyn nie było potrzeby lokowania uchodźców z Ukrainy w zbiorowych punktach noclegowych. Uchodźcy byli ciepło przyjmowani przez mieszkańców gminy i głównie u nich znaleźli schronienie. 

W imieniu gminy wszystkim wolontariuszom, właścicielom nieruchomości, przedsiębiorcom, którzy się zaangażowali w pomoc uchodźcom z Ukrainy bardzo serdecznie dziekuję - mówi Franciszek Marszałek. 

Punkt noclegowy w Krotoszynie

Jednocześnie burmistrz Krotoszyna podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, że prywatne zasoby powoli się kończą. Dlatego też gmina postanowiła uruchomić punkt noclegowy w hali sportowej przy ulicy Młyńskiej w Krotoszynie. 

Potencjał ludzki powoli się kończy i nie chcemy, by doszło do sytuacji, że ktoś przyjedzie i nie będzie co z nim zrobić. Dlatego też zdecydowaliśmy się na przygotowanie 50 miejsc noclegowych na hali - wskazuje burmistrz Krotoszyna. 

Dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

Do tej pory 70 dzieci, które przyjechały do nas z objętej wojną Ukrainy znalazło miejsce w przedszkolach i w szkołach podstawowych w gminie Krotoszyn. 

Dynamiczny rozwój wydarzeń związanych z napływem mieszkańców Ukrainy do naszego miasta skutkuje coraz większa liczbą dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach. Na dzień 15 marca br. z opieki przedszkolnej korzysta już 11 dzieci, natomiast do szkół podstawowych, po 24 lutego, trafiło 59 uczniów. Wszyscy są zaewidencjonowani w centralnej bazie Systemu Informacji Oświatowej - wskazują władze Krotoszyna. 

Dzieci z Ukrainy razem ze swoimi opiekunami mogą brać udział także w popołudniowych zajęciach świetlicowych. 

Dużym zainteresowaniem cieszą się prowadzone przez przedszkola i szkoły zajęcia popołudniowe o charakterze świetlicowym. Uczestniczące w nich dzieci wraz z rodzicami bądź opiekunami, nabierają pewności siebie, poznają uwarunkowania pracy naszych jednostek oświatowych. Cieszą je słodkie niespodzianki a nierzadko również skromne posiłki - informują krotoszyńscy urzędnicy. 

Nauka języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Każdy uczeń z Ukrainy ma możliwość skorzystania z bezpłatnej nauki języka polskiego w szkole. Każdemu przysługują dwie godziny zajęć w tygodniu. 

W zależności od stopnia zaawansowania znajomości uczniów w posługiwaniu się językiem polskim, zajęcia maja charakter indywidualny lub grupowy - mówią władze Krotoszyna. 

Z bezpłatnej nauki języka polskiego mogą skorzystać także dorośli. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie i w Szkole Podstawowej nr 8 w Krotoszynie. W każdy wtorek o godzinie 16:00 tego typu zajęcia prowadzone są także w krotoszyńskiej bibliotece publicznej. 

Wejdź w galerię zdjęć i zobacz, jak uczniowie SP nr 4 świętowali Dzień Solidarności z Ukrainą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy