Reklama

Koźmin Wlkp. Defibrylatory AED przy szkole i w Klubie Seniora [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Koźminie Wielkopolskim zamontowano dwa automatyczne defibrylatory AED.

Mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego i osoby przyjezdne mogą już korzystać z automatycznego defibrylatora AED i - w razie potrzeby - uratować komuś życie. 

Defibrylatory zostały zamontowane na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 3, przy ulicy Kopernika 1 oraz w budynku Klubu Seniora przy ul. Stęszewskiego 2 w Koźminie Wlkp. 

Dwa urządzenia do ratowania życia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia zostały zakupione przez Miasto i Gmina Koźmin Wielkopolski z nagrody, którą zdobyliśmy w konkursie "Rosnąca odporność" - wskazują władze Koźmina Wielkopolskiego.

Z defibrylatorem AED możesz uratować życie

Statystyki pokazują, że defibrylator AED ma znaczący wpływ na ratowanie ludzkiego życia.

Około 100 osób dziennie w Polsce z umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Rocznie jest to 40 tysięcy osób, czyli tyle, ile mieszka na terenie samej gminy Krotoszyn. To ogromna liczba – wskazuje Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego działających przy SP ZOZ w Krotoszynie.

Przyczyną 70 procent takich przypadków są problemy kardiologiczne. I to właśnie w takich przypadkach defibrylator AED jest niezbędny.

Statystyki pokazują, że użycie automatycznego defibrylatora AED w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia z powodu zaburzeń rytmu serca ratuje życie 70 % poszkodowanych – wylicza Jakub Nelle.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia najważniejszy jest czas. Użycie defibrylatora AED w czasie 3 – 5 minut od zatrzymania krążenia znacząco zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego.

Co ważne – by móc użyć automatycznego defibrylatora AED – nie trzeba mieć żadnych umiejętności medycznych. Urządzenie krok po kroku tłumaczy nam, co mamy robić.

Co to jest defibrylator AED i jak go używać?

Defibrylator AED to automatyczne urządzenie, dzięki któremu nawet osoba nieposiadająca wiedzy medycznej może uratować ludzkie życie. Urządzenie to służy do pomocy osobie w stanie nagłego zatrzymania krążenia, czyli takiej, która jest nieprzytomna i nie oddycha prawidłowo.

Ten niewielki i lekki sprzęt jest bezpieczny i bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy przynieść go do nieprzytomnej osoby i włączyć, a AED poinstruuje jakie dalsze kroki należy wykonać. Podpowie co zrobić z osobą nieprzytomną i jak nakleić elektrody. Sam wykona analizę, a w razie konieczności zleci wyzwolenie impulsu defibrylacyjnego, który w wielu przypadkach jest jedyną formą ratunku dla osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy