Reklama

Koźmin Wlkp. 800 złotych za pobyt dziecka w żłobku? Rodzice oburzeni

Opublikowano:
Autor:

Koźmin Wlkp. 800 złotych za pobyt dziecka w żłobku? Rodzice oburzeni - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rodzice dzieci korzystających z Klubu Malucha w Koźminie Wlkp. są oburzeni wzrostem kosztów za pobyt dziecka w żłobku. Od przyszłego roku opłata ta wyniesie 800 zł miesięcznie.

Klub Malucha powstał w styczniu 2021 roku w Koźminie Wlkp., przy ulicy Klasztornej.  Gmina Koźmin Wlkp. uzyskała niemal 1,5 mln zł unijnego dofinansowania na utworzenie i finansowanie Klubu Malucha. Ten zaczął działać w styczniu 2021 roku. Klub Malucha zapewnia opiekę 30 dzieciom do lat 3. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 16:30. 

Koźmin Wlkp. Darmowy Klub Malucha

Do tej pory rodzice nie płacili za pobyt dziecka w żłobku. Ponosili jedynie koszty wyżywienia. 

Przez ostanie dwa lata była dopłata z UE i Klub Malucha był za darmo jedyna opłata to 18 zł/dziennie za wyżywienie - wskazują rodzice dzieci uczęszczających do Klubu Malucha w Koźminie Wlkp. 

Dofinansowanie unijne obejmowało bowiem nie tylko utworzenie Klubu Malucha, ale też jego utrzymanie przez okres co najmniej 2 lat. 

Ponieważ Klub Malucha jest finansowany z projektu unijnego, do końca realizacji projektu tj. do grudnia 2022 r. rodzice nie będą ponosić kosztów opieki nad dzieckiem. Finansują jedynie koszt wyżywienia dziecka - informowały władze Koźmina Wlkp. podczas otwarcia klubu. 

800 zł za pobyt dziecka w żłobku

Od stycznia 2023 roku to się jednak zmieni. 

Klub Malucha zostanie przekształcony w gminny żłobek. I rodzice dzieci będą płacić nie tylko za wyżywienie, ale także za pobyt dziecka w placówce. I to - jak wskazują oburzeni rodzice - 1.000 zł miesięcznie. 

Obecnie dofinansowanie się skończyło i Gmina ustaliła koszt od stycznia 2023- 800zł+200zł(za wyżywienie)/miesiąc. Nie wiem jak został ten koszt obliczony. Placówka będzie przekształcona w żłobek, ale właścicielem jest nadal Gmina, a koszt jest straszny. Uchwała z określeniem kosztu został już opublikowana. Jako Rada Rodziców jesteśmy na etapie pisania pisma do Burmistrza o obniżenie kosztu. Żłobki prywatne w Krotoszynie tyle nie kosztują jak gminny w Koźminie - napisali do nas oburzeni rodzice. 

Faktycznie uchwała rady miejskiej w Koźminie Wlkp. ustaliła opłaty za pobyt dziecka w żłobku. 

Ustala się miesięczną opłatę stałą za pobyt dziecka w Żłobku w Koźminie Wielkopolskim, w wymiarze do 10 godzin dziennie, w wysokości 800,00 zł. Za pobyt dziecka w żłobku powyżej 10 godzin dziennie ustala się opłatę za każdą rozpoczętą godzinę w wysokości 5 % miesięcznej opłaty stałej - czytamy w uchwale. 

Radni ustalili także maksymalną wysokość opłaty za wyżywienie, na poziomie 10 zł dziennie. 

W celu wyjaśnienia tej kwestii skontaktowaliśmy się z burmistrzem Koźmina Wlkp., Maciejem Bratborskim. Wskazuje on, że opłata w wysokości 800 zł miesiecznie za pobyt dziecka w żłobku jest wyliczona na podstawie ponoszonych kosztów.

Do końca grudnia jest realizowany projekt unijny i to było finansowane ze środków unijnych. A od stycznia wyliczyliśmy opłatę na podstawie kosztów, które ponosimy - mówi Maciej Bratborski. 

Nie będzie dofinansowania z gminy

Podkreśla również, że do tej pory dzieci korzystały z Klubu Malucha za darmo, płacąc jedynie za wyżywienie, ale od stycznia to dofinansowanie się skończy. A gmina nie może do tego dokładać z własnego budżetu. 

Ja nie mogę tego dofinansowywać. My na tym nie zarabiamy, opłata ma na celu jedynie zwrot kosztów, które będziemy ponosić. Ja rozumiem, że z punktu widzenia rodziców to jest szok, bo do tej pory płacili grosze. Ale to wynikało tylko z tego, że mieliśmy dofinansowanie na bieżące utrzymanie. A od stycznia nowego roku muszą płacić po prostu normalnie za dziecko wysłane do placówki publicznej. Ja nie mogę sobie pozwolić na to, żeby z budżetu wydawać i to dofinansowywać - podkreśla Maciej Bratborski. 

Wszystko więc wskazuje na to, że rodzice, którzy od stycznia przyszłego roku będą chcieli posłać swoją pociechę do żłobka w Koźminie Wlkp. będą musieli ponosić 100% kosztów pobytu dziecka w placówce. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy