reklama
reklama

Kiedy zmieniamy czas? Wskazówki przestawiamy do przodu, czy do tyłu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Kiedy zmieniamy czas? Wskazówki przestawiamy do przodu, czy do tyłu? - Zdjęcie główne

zmiana czasu | foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiana czasu to coś, czego bardzo nie lubimy. W sondażu CBOS, przeprowadzonym w 2019 roku aż 80 proc. Polaków opowiedziało się za jej zlikwidowaniem.
reklama

Skąd pomysł na zmianę czasu? 

Czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na czas zimowy przeszła na stałe Rosja. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie do teraz. 

Jako pierwszy zastosowania czasu letniego zaproponował Benjamin Franklin w 1784. Jednak wtedy nie potraktowano go poważnie. Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy, Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, przesunięto czas o godzinę do przodu.

Przestawianie zegarków uzasadniano przedewszystkim oszczędzaniu energii służącej do oświetlania ówczesnych fabryk, jednak w miarę, jak źródła światła stały się coraz wydajniejsze, te oszczędności są wręcz symboliczne. Dokonywana dwukrotnie w roku zmiana czasu ma za to wiele wad. Komplikuje wiele dziedzin życia, jak komunikację, giełdy, transport czy bankowość. Ma też negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Udowodniono, że krótszy sen spowodowany zmianą czasu może skutkować depresjami, zawałami serca, a także zwiększoną liczbą wypadków drogowych.

Jak zmiana czasu wygląda w Polsce?

Przepisy dotyczące zmiany czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie wydano w 2016 roku. Przedłużyło ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Zgodnie z tym koniec manipulacji przy mierzeniu czasu miałby nastąpić w ubiegłym roku. Jednak ani w krajach europejskich, ani w Polsce jak dotąd nie podjęto uchwały znoszącej zmiany czasu. Nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek do tego dojdzie.

Kiedy zmiana czasu na letni?

Pierwsza w roku zmiana czasu zawsze ma miejsce w ostatni weekend marca. Tak więc w tym roku w nocy z 26 na 27 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3, w ten sposób wprowadzając czas letni. Oznacza to, że tym razem będziemy spać o godzinę krócej.

Z kolei przejście z czasu letniego na zimowy nastąpi w 2022 roku w niedzielę 31 października, a wskazówki cofniemy z 3.00 na 2.00. Trzeba dodać, że naturalnym czasem dla terenów Polski jest czas zimowy. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama