Reklama

Dziś noc spadających gwiazd. Możecie pomyśleć nawet 20 życzeń na godzinę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Dziś noc spadających gwiazd. Możecie pomyśleć nawet 20 życzeń na godzinę - Zdjęcie główne

Rój meteorów Lirydy | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dwie najbliższe noce - z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, będziemy mieli okazję obserwować jedno z najpiękniejszych zjawisk na niebie - rój meteorów Lirydy. To coroczne zjawisko astronomiczne, które zawsze wzbudza wiele emocji wśród miłośników astronomii oraz zwykłych obserwatorów nieba.

W tym roku maksimum aktywności roju przypada na noc z 21 na 22 kwietnia, oraz z soboty na niedzielę (22-23 kwietnia), co oznacza, że ten weekend możemy rozpocząć od obejrzenia spektakularnego widowiska.

Jak powstają "spadające gwiazdy"?

Roje meteorów powstają w wyniku zderzeń ziemi z chmurami drobin pyłu pozostawionych przez komety. W przypadku roju Lirydy, źródłem pyłu jest kometa C/1861 G1 Thatcher, powracająca w okolice Słońca co 415 lat.

W czasie, gdy Ziemia przechodzi przez orbitę komety, cząsteczki pyłu uderzają w atmosferę z ogromną prędkością, co powoduje, że zaczynają się świecić i w ten sposób powstają piękne, długie smugi na niebie.

Kometa G1 Thatcher, choć jest spodziewana w okolicach Ziemi dopiero w 2276 roku, zaznacza swój szlak w kosmosie, pozostawiając na swojej drodze liczne meteoroidy, czyli drobne pyłki i kamienie wielkości nie większej niż kilka centymetrów.

Kiedy obserwować Lirydy?

Maksimum aktywności roju meteorów Lirydy przypada na noc z 21 na 22 kwietnia. W tym czasie można spodziewać się nawet kilkudziesięciu meteorów na godzinę. Najlepiej obserwować je w miejscach o jak najmniejszej ilości sztucznego światła, ponieważ wtedy będą one bardziej widoczne.

Największe roje meteorów w ciągu roku

Poza Lirydami, największe deszcze meteorów w Polsce obserwuje się zazwyczaj w okolicach sierpnia i listopada. Najbardziej znane z nich są Perseidy, których maksimum przypada na 12-13 sierpnia. Można wtedy zaobserwować nawet kilkadziesiąt "spadających gwiazd" na godzinę.

Innym dużym deszczem meteorów obserwowanym w Polsce są Leonidy, które przelatują w okolicach 17-18 listopada. To zjawisko jest jednak znacznie mniej intensywne niż Perseidy.

W Polsce można również zaobserwować inne roje meteorów, takie jak Geminidy, Ursydy, Taurysy, czy Draconidy, ale są one znacznie mniej intensywne i zazwyczaj nie przyciągają tak wielu miłośników astronomii.

Jak najlepiej obserwować "spadające gwiazdy"?

Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie miejsce na obserwację, najlepiej poza miastem, gdzie jest mniejsze "zanieczyszczenie" świetlne i więcej ciemności. Należy pamiętać, że obserwacje roju meteorytów wymagają cierpliwości i czasu.

Podczas obserwacji nie potrzebujemy żadnego specjalnego sprzętu - spadające gwiazdy widać gołym okiem. Najlepiej patrzeć w kierunku radiantu, czyli punktu na niebie, z którego wydają się nadlatywać meteory. W przypadku roju Liryd, radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Najlepszy moment na obserwacje będzie po północy - wtedy radiant znajdować się będzie wysoko nad wschodnim horyzontem.

ZOBACZ TAKŻE:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy