Reklama

Chodzą i namawiają na kupno pieca? Urząd ostrzega mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Chodzą i namawiają na kupno pieca? Urząd ostrzega mieszkańców - Zdjęcie główne

foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak informuje na swoim portalu gmina Kobylin, mieszkańcy skarżą się, że są od pewnego czasu nagabywani przez domokrążców, proponujących wymianę pieców. Akwizytorzy mają powoływać się na nieistniejące przepisy, a nawet podszywać pod przedstawicieli urzędu miasta.

Pracownicy magistratu w Kobylinie otrzymują od mieszkańców informacje o sprzedawcach pieców centralnego ogrzewania, rzekomo działających w imieniu urzędu. Akwizytorzy mają krążyć od domu do domu, proponując płatną wymianę pieca - w związku z rzekomym obowiązkiem wymiany wszelkich urządzeń grzewczych do końca tego roku. Według informacji od mieszkańców, obiecują pomoc w uzyskaniu dotacji z programu "Czyste Powietrze", sugerując że współpracują z urzędem gminy.

- Urząd nie prowadzi żadnych działań w tym zakresie - mówi Sylwia Wachowiak, Inspektor Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kobylinie.

Dodaje, że urzędnicy prowadzą jedynie działania informacyjne, by zapoznać mieszkańców z działaniami i programami, których celem jest poprawa jakości powietrza.

- Przedstawiciele urzędu biorą udział, między innymi, w zebraniach wiejskich, na których informują o terminach wymiany pieców, o kontrolach zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz o możliwościach uzyskania dotacji na te cele - zarówno z dotacji gminnych, jak i z Programu "Czyste Powietrze" - podkreśla.

Program Czyste Powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - m.in. poprzez wymianę źródeł ciepła  SZCZEGÓŁY PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE 

Natomiast, jeśli chodzi o terminy obowiązkowej likwidacji przestarzałych pieców, są one regulowane uchwałami samorządów poszczególnych województw. Uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - TUTAJ.

- Zgodnie  z powyższą uchwałą, jedynie piece poniżej klasy 3 wyłącza się z eksploatacji do końca roku 2023, natomiast piece klasy 3 lub 4 do końca 2027 r. Od 1 stycznia 2028 roku będą mogły być eksploatowane tylko piece klasy 5 - mówi Inspektor WIRiOŚ w Urzędzie Miejskim w Kobylinie.

Jedynie posiadacze najbardziej prymitywnych pieców i kotłów, które nie spełniają żadnych wymogów, muszą z nich zrezygnować do końca tego roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy