Reklama

Coraz mniej porodów w krotoszyńskim szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coraz mniej porodów w krotoszyńskim szpitalu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W całej Wielkopolsce z roku na rok spada liczba porodów. Nie inaczej jest i w powiecie krotoszyńskim. W krotoszyńskim szpitalu rodzi coraz mniej kobiet. Z czego to wynika?

W 2021 roku w wielkopolskich szpitalach odebrano w sumie 32,8 tysięcy porodów. To o ponad 2 tysiące porodów mniej, niż w rok wcześniej. 

Przez cały 2021 r. w 34 wielkopolskich szpitalach odebranych zostało 32,8 tys. porodów. Podtrzymana została więc tendencja spadkowa obserwowana od 2018 r. W 2017 r. odnotowana została najwyższa liczba hospitalizacji porodowych w ciągu ostatnich sześciu lat. Było to 40 tys. porodów. Rok później odnotowaliśmy ich 38 tys., w 2019 r. – 37 tys. i w 2020 r. – 35 tys. Od 2016 roku w Wielkopolsce odebrano łącznie ponad 220 tys. porodów - wskazują przedstawiciele Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Najlepsze porodówki w Wielkopolsce

NFZ przygotował ranking najlepszych porodówek w Wielkopolsce.

Nasz ranking wielkopolskich porodówek pokazuje w najbardziej obiektywny sposób, które oddziały w naszym regionie cieszą się największym zaufaniem pacjentek. Zazwyczaj takie zestawienia bazują na ankietach, głosowaniach internetowych czy liczbie wysłanych smsów, które nie zawsze są najbardziej rzetelnymi miernikami jakości, w przeciwieństwie do wyborów samych pacjentek - wskazuje Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Spośród 34 wielkopolskich szpitali tylko 8 odnotowało wzrost liczby porodów w stosunku do roku 2020. 

Szpitalem, który w ciągu roku odnotował największy przyrost liczby odebranych porodów był Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu przy ul. Polnej. W 2020 r. sprawozdał on 6,2 tys. porodów, a w ubiegłym roku – 6,8 tys. Oznacza to, że przy Polnej odbierano co piąty poród w województwie.

Kobiety wybierają szpital na Polnej ponieważ właśnie tu otrzymują najlepszą opiekę. Naszym zadaniem jest stworzenie pacjentce komfortowych warunków do przyjścia na świat jej dziecka, zapewniając przede wszystkim profesjonalną opiekę medyczną, ale także wsparcie  psychologiczne. Nie bez znaczenia jest także dobra atmosfera, którą wysoko oceniają zarówno pacjentki jak i osoby im towarzyszące. Mimo trudnych, pandemicznych czasów szpital na Polnej zapewnia wszystkim kobietom w pełni bezpieczne warunki do urodzenia dziecka - komentuje dyrektor, prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak. 

Więcej porodów w 2021 roku w porównaniu z rokiem 2020 odnotowano także w szpitalu w Kępnie (więcej o 268 porodów), Koninie (więcej o 90 porodów), Jarocinie (więcej o 55 porodów), Lesznie (więcej o 43 porody), Gnieźnie (więcej o 30 porodów), Chodzieży (więcej o 8 porodów) i Turku (więcej o 1 poród). W Pile liczba porodów w 2021 roku w stosunku do roku poprzedzającego nie uległa zmianie, a w pozostałych szpitalach spadła. 

10 placówek, w których w 2021 r. odebrano najwięcej porodów:

 • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6823 porody)
 • SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2491)
 • Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1944)
 • ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1878)
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1575)
 • Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1486)
 • Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1301)
 • Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (1106)
 • Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (931) – w 2020 roku na miejscu 13.
 • SPZOZ w Wolsztynie (927) – w 2020 roku na miejscu 11.

Porody w szpitalu w Krotoszynie

Szpital powiatowy w Krotoszynie nie może pochwalić się wzrostem porodów w 2021 roku. Przeciwnie - liczba ta sukcesywnie z roku na rok jest mniejsza. W ubiegłym roku w naszym szpitalu przyjęto jedynie 415 porodów. 

Porody w krotoszyńskim szpitalu:

 • 2019 rok - 486 porodów
 • 2020 rok - 417 porodów
 • 2021 rok - 415 porodów
Czy rozbudowa szpitala i przeniesienie oddziałów położniczo - ginekologicznych do nowego skrzydła przy ulicy Mickiewicza w Krotoszynie zmieni tę tendencję? Czy kobiety chętniej będą rodzić w krotoszyńskim szpitalu? Czekamy na Wasze komentarze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy