Reklama

Reklama

Coraz mniej porodów w krotoszyńskim szpitalu. Gdzie rodzą krotoszynianki?

Opublikowano: sob, 15 maj 2021 11:33
Autor:

Coraz mniej porodów w krotoszyńskim szpitalu. Gdzie rodzą krotoszynianki? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dane na temat porodów w krotoszyńskim szpitalu nie są optymistyczne. Z roku na rok coraz mniej kobiet decyduje się urodzić dziecko w naszym szpitalu. Wolą wyjechać poza powiat.

Reklama

Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizował porody w Wielkopolsce z ostatnich 5 lat. Opublikował także ranking szpitali, w których kobiety rodzą najczęściej. Szpital w Krotoszynie w tym rankingu nie może poszczycić się wysoką lokatą. 

 

Wielkopolski Oddział NFZ przeanalizował liczbę porodów odnotowanych w Wielkopolsce w 2020 r. Było ich 35 tys., a przez nieco ponad 5 lat w województwie odnotowano blisko 200 tys. porodów. Co ciekawe – miesiącem z najniższą liczbą porodów w ostatnich pięciu latach okazał się być grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy po wybuchu pandemii COVID-19 odnotowaliśmy ich 2,3 tys. – o blisko 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej -  wylicza Mikołaj Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej Wielkopolskiego Oddziału NFZ. 

 

RANKING NAJLEPSZYCH PORODÓWEK W WIELKOPOLSCE 

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował ranking dziesięciu najlepszych porodówek w Wielkopolsce. 

Choć nie brak stosujących różne kryteria rankingów prezentujących „najlepsze porodówki w Wielkopolsce”, to jednak niezależnie od nich najważniejszym i najlepszym wyznacznikiem są wybory pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

 

Najlepsze porodówki w Wielkopolsce w 2020 roku:

 1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (6.228 porodów)
 2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2.856 porodów)
 3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (2.167 porodów)
 4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1.918 porodów)
 5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1.533 porody)
 6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1.518 porodów)
 7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. R. Ostrzyckiego w Koninie (1.211 porodów)
 8. Pleszewskie Centrum Medyczne (1.155 porodów)
 9. Szpital Średzki Serca Jezusowego (1.020 porodów)
 10. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (999 porodów)

Kolejne miejsca zajęły: SPZOZ w Wolsztynie (975 porodów), Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile (932 porody) i Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (815 porodów).

 

KROTOSZYN. ILE KOBIET RODZI W NASZYM SZPITALU?

W 2020 roku na poród w szpitalu w Krotoszynie zdecydowało się tylko 417 kobiet (w tym większość, bo aż 366 to mieszkanki subregionu kaliskiego). To i tak mniej, niż w latach ubiegłych. Dane przedstawione przez NFZ jasno pokazują, że z roku na rok liczba porodów w krotoszyńskim szpitalu spada. W 2019 roku w krotoszyńskim szpitalu odebrano 486 porodów, w roku 2018 – 535, w roku 2017 w Krotoszynie rodziło 560 kobiet, a w roku 2016 – 577 kobiet. 

 

Gdzie więc rodzą mieszkanki powiatu krotoszyńskiego? 

W 2020 r. mieszkanki powiatu krotoszyńskiego rodziły 725 razy. Najczęściej, bo ponad 350 razy decydowały się na poród w SPZOZ w Krotoszynie. Chętnie rodziły także w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie odebrano od nich 167 porodów. Na trzecim miejscu w tym zestawieniu plasuje się Szpital w Jarocinie, gdzie mieszkanki powiatu krotoszyńskiego rodziły 72 razy w 2020 r – informuje Mikołaj Woźniak z WOW NFZ w Poznaniu. 

 

40 mieszkanek powiatu krotoszyńskiego w 2020 roku zdecydowało się urodzić dziecko poza Wielkopolską – w 30 przypadkach poród odbywał się w szpitalach na terenie powiatu krotoszyńskiego. 

W pierwszym kwartale tego roku ponad 130 kobiet z powiatu krotoszyńskiego urodziło dziecko. W krotoszyńskim szpitalu do końca marca 2021 r. odebrano 106 porodów. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Klaudia

  Rodziłam 12 września,opieka pierwsza klasa. Nie mogę złego słowa powiedzieć.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Mamuska

  W krotisxynskim szpitalu urodziłam trójkę dzieci, nie mogę złego słowa powiedzieć na położne które się mna opiekiwaly i które odbierały porody. Były bardzo miłe wyrozumiałe i pomocne nawet do tego stopnie ze zdarzało się iż przychodzily w nocy przewijać dziecko abym nie musiała watawc w pierwsza noc po porodzie. Cóż, cudze chwalicie swego nie znacie.

 • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Mateusz

  I w cale się nie dziwię, że przyszłe mamy nie chcą tutaj rodzić. Nasłuchałem się wielu złych opinii na temat podejścia osób tam pracujących do pacjentów.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

   Klaudia

   Niedawno urodziłam ,to co mówią inni to nieprawda. Sama nasłuchałam się złych opinii. Nie warto słuchać innych