Reklama

1 listopada zamkną cmentarze? Minister zdrowia odpowiada

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już za niespełna miesiąc obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjnie 1 listopada wielu z nas odwiedza na cmentarzach groby swoich bliskich. Czy w tym roku będzie taka możliwość? Czy cmentarze będą zamknięte?

Reklama

W ubiegłym roku Dzień Wszystkich Świętych był wyjątkowy. Głównie ze względu na to, że 1 listopada nie mogliśmy odwiedzić grobów naszych bliskich, bo cmentarze były zamknięte. Decyzja o zamknięciu cmentarzy 1 listopada zaskoczyła wszystkich. Tym bardziej, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił ją dopiero po południu 30 października. 

Podczas konferencji prasowej premier zapowiedział, że zamknięcie cmentarzy będzie obowiązywać w sobotę (31 października), w niedzielę (1 listopada) i w poniedziałek (2 listopada).

Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy z tą nadzieją, że przynajmniej ta liczba zakażeń będzie trochę malała – stwierdził wówczas Mateusz Morawiecki.

Przyznał również, że decyzja ta nie była łatwa.

Dla mnie to ogromny smutek i przygnębienie, bo też bardzo chciałem odwiedzić grób mojego ojca, mojej siostry. To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Jednak to niesie ze sobą ogromne ryzyko i uznałem, że tradycja nie jest ważniejsza niż życie – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Tłumy na cmentarzach

Po tej zapowiedzi tłumy Polaków  - także mieszkających w powiecie krotoszyńskim – ruszyły na cmentarze, by jeszcze przed ich zamknięciem zapalić znicze na grobach najbliższych. 

Tak się nie robi. Kilka godzin wcześniej mówią, że zamkną i czego się spodziewają?Teraz ludzi na cmentarzu jest więcej niż by było we Wszystkich Świętych – komentali decyzję rządu oburzeni ludzie. 

Straty dla sprzedawców kwiatów i zniczy

Informacja o zamknięciu cmentarzy 1, 2 i 3 listopada była także ciosem dla kwiaciarni i sprzedawców zniczy. To właśnie w tym okresie mają oni bowiem największe utargi. 

Mamy setki chryzantem kupionych, co z nimi zrobimy? One nie mogą czekać na otwarcie – denerwowali się handlarze. 

Na grupie #wspieramkrotoszynskie zorganizowaliśmy akcję pomocy lokalnym kwiaciarniom. Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego chętnie wsparli małych przedsiębiorców i – mimo zamknięcia cmentarzy – kupowali od nich znicze i kwiaty. 

Mieszkańcy Koźmina Wlkp. postanowili wspomóc handlarzy zniczami i chryzantemami. I – mimo zamknięcia cmentarzy – kupić od nich kwiaty i znicze. Zamiast na cmentarzu – stawiali doniczki z chryzantemami na terenie własnych posesji. Zorganizowano także spontaniczną akcję zapalania zniczy na murach cmentarzy przy ulicy Poznańskiej w Koźminie Wlkp. 

Kochani nie pozwólmy aby ten jedyny, wyjątkowy dzień jakim jest Dzień Wszystkich Świętych zepsuł rząd i jego absurdalne decyzję. Chciałabym abyśmy jutro o godz. 18.00 zapalili znicze wokół cmentarzy. Niech to będzie symbol naszej pamięci o zmarłych. Skoro nie możemy wejść na cmentarz zapalmy światełka wokół niego! Przy okazji wesprzemy sprzedawców zniczy! - apelowała na portalu społecznościowym pani Anna Zawodna, inicjatorka akcji w Koźminie Wlkp. 

1 listopada zamkną cmentarze?

Jak sytuacja będzie wyglądać w tym roku? Czy znów przed Dniem Wszystkich Świętych rząd poinformuje o zamknięciu cmentarzy? Minister Zdrowia zapowiada, że w tym roku decyzje na pewno nie będą ogłoszone w ostatniej chwili. 

Ta sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję, to była sytuacja zupełnie ekstraordynaryjna. W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim trybie nagłym, z dnia na dzień, bo jesteśmy po prostu lepiej zabezpieczeni – podkreśla Adam Niedzielski. 

I choć rząd w tym momencie nie mówi wprost, czy cmentarze 1 listopada będą otwarte czy zamknięte, to minister zdrowia przekonuje, że jest duże prawdopodobieństwo tego, że w Dzień Wszystkich Świętych będziemy mogli odwiedzić groby naszych bliskich.  

 

Jak – Waszym zdaniem – będzie wyglądać sytuacja 1 listopada? Rząd zdecyduje się na zamknięcie cmentarzy? Jak oceniacie ubiegłoroczną decyzję w tym względzie? Czekamy na Wasze komentarze. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy