reklama
reklama

Ptasia grypa po sąsiedzku. Miejscowości z powiatu krotoszyńskiego w obszarze zagrożonym

Opublikowano:
Autor:

Ptasia grypa po sąsiedzku. Miejscowości z powiatu krotoszyńskiego w obszarze zagrożonym - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Kilka miejscowości z powiatu krotoszyńskiego znalazło się w obszarze zagrożonym, a jedna w obszarze zapowietrzonym. Wszystko przez ognisko ptasiej grypy wykryte w powiecie ostrowskim.
reklama

We wsi Skrzebowa w powiecie ostrowskim wykryto ognisko ptasiej grypy. 

 - Ognisko choroby potwierdzono w stadzie 5 000 sztuk kaczek zarodowych, które rodzą pisklęta, a ze względu na to, że właściciel miał jeszcze trzy stada w różnych miejscach, wszystkie musiały zostać zlikwidowane  - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Żarnecki.

W związku z rozpoznaniem wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie, w którym wskazał obszary zapowietrzone (3 km od miejsca, w którym ujawniono ognisko) i zagrożone (10 km). Zawarte w nim nakazy i zakazy obejmują powiat ostrowski, krotoszyński i pleszewski. Których miejscowości z naszych gmin dotyczą? 

  • Obszar zapowietrzony: Roszki w gminie Krotoszyn
    Obszar zagrożony: Baszyny, Orpiszew, Świnków w gminie Krotoszyn

Restrykcje w gminie Krotoszyn w związku z ptasią grypą

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się m.in. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie.Niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa. Niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych,innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób. Przechowywanie paszy i ściółki dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami oraz ich odchodami.

Na obszarze zagrożonym, zakazuje się m.in. wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego. 

Wszystkie restrykcje dot. obszarów zagrożonych i zapowietrzonych wymienione są TUTAJ.   

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama