Prawie 4 mld euro dla Polski na odchodzenie od węgla. Który region dostanie najwięcej środków?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay/zdjęcie poglądowe

Prawie 4 mld euro dla Polski na odchodzenie od węgla. Który region dostanie najwięcej środków? - Zdjęcie główne

foto pixabay/zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane 3,85 mld euro - środki w takiej wysokości otrzyma w sumie pięć polskich regionów w ramach wsparcia w transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Największe kwoty otrzyma Śląsk i zachodnia Małopolska. - Zatwierdzenie przez Komisje Europejską planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych to kolejny fakt, że środki unijne dla Polski nie są, nie były zagrożone - mówi Andżelika Możdżanowska - europosłanka i członkini Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Oznacza to, że w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) 3,85 mld euro trafi do pięciu regionów naszego kraju na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu. Chodzi o: Śląsk, Małopolskę, Wielkopolskę, Dolny Śląsk, a także województwo łódzkie.

Śląsk i zachodnia Małopolska dostaną prawie 2,5 mld euro

Największe środki w wysokości 2,4 mld euro otrzymają Śląsk i zachodnia Małopolska.

– Śląsk jest największym ośrodkiem górnictwa węgla kamiennego w UE i będzie stopniowo odchodzić od wydobycia i spalania tego surowca. Zmiana ta będzie miała również wpływ na część zachodniej Małopolski. Regiony te otrzymają zatem większość przypisanych Polsce środków z FST. Unijne środki wysokości 2,4 mld euro dla Śląska i zachodniej Małopolski przeznaczone są na pomoc mieszkańcom obu regionów i na wsparcie w przechodzeniu na zieloną gospodarkę, oferującą nowe możliwości zatrudnienia i czystsze powietrze – informuje Komisja Europejska.

Środki z funduszu – jak podkreśla KE – będą wspierać w szczególności dywersyfikację lokalnej gospodarki dzięki inwestycjom w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w sektorach energii ze źródeł odnawialnych i czystej mobilności oraz w innych zielonych sektorach.

Pieniądze dla Wielkopolski

415 mln euro na plan odejścia od wydobycia węgla brunatnego i opalanych nim elektrowni otrzyma podregion koniński w Wielkopolsce.

– Dzięki unijnej pomocy region zrezygnuje z eksploatacji tego surowca. Przeprowadzi dekontaminację i przekształcenie zdegradowanych terenów, aby skoncentrować się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym produkcji ekologicznego wodoru. Unijne dotacje będą również wspierać rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i poprawę efektywności energetycznej w postaci termomodernizacji budynków – czytamy w komunikacie KE.

Wśród innych wspieranych działań znaleźć się mają również szkolenia i przekwalifikowanie 5,5 tys. pracowników sektora węgla brunatnego.

581,5 mln euro dla Dolnego Śląska

Nieco większą kwotę, bo 581,5 mln euro na stopniowe odejście od węgla dostanie podregion wałbrzyski na Dolnym Śląsku.

– Fundusz będzie inwestował w dywersyfikację lokalnej gospodarki przez tworzenie nowych MŚP i przedsiębiorstw typu start-up, zwłaszcza w sektorach ekologicznych – informuje KE.

Bardziej zróżnicowana gospodarka ma pomóc w stworzeniu 1 000 nowych zielonych miejsc pracy w sektorach neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla i pozwolić na inwestycje w lokalną infrastrukturę edukacyjną. Wsparcie obejmie również inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wymianę starych kotłów i lepszą termoizolację budynków.

Wsparcie dla województwa łódzkiego

Niespełna 370 mln euro powędruje do województwa łódzkiego. W regionie tym, oprócz kopalni węgla znajduje się również największy indywidualny emitent CO2 w Unii Europejskiej, czyli elektrownia Bełchatów. Wspomniane środki zostaną zainwestowane m.in. w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych MŚP i w laboratoria badawcze, a także w efektywność energetyczną i wprowadzenie energii ze źródeł odnawialnych.

Unijne pieniądze dla Polski

Andżelika Możdżanowska, europosłanka i członkini Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim podkreśla, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji odegrają bardzo ważną rolę przy inwestycjach w czystą energię i wsparciu pracowników.

To bardzo ważny moment wieńczący moją kilkuletnią pracę w Komisji Rozwoju Regionalnego w tym zakresie. Blisko 4 miliardy euro trafią do Polski - w tym 415 mln euro dla Wielkopolski na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę miejsc pracy. Samorządy wykonały ogromną pracę przygotowując plany transformacji za co im serdecznie dziękuję. Jestem przekonana, że te środki odegrają kluczową rolę przy inwestycjach w czystą energię i wsparciu pracowników. Dekarbonizacja, czyli redukcja emisji CO2, budzi ogromne emocje, Koniński ZE PAK przechodzi obecnie duże zmiany, a właśnie środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w tym pomogą. Zatwierdzenie przez Komisje Europejską planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych to kolejny fakt, że środki unijne dla Polski nie są, nie były zagrożone - i będą trafiać do naszego kraju! - wskazuje Andżelika Możdżanowska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE