Reklama

Skwer imienia zasłużonej krotoszynianki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Skwer pomiędzy ulicami Łąkową i Klonowicza w Krotoszynie będzie miał nazwę. Patronką tego miejsca została zasłużona krotoszynianka.

Z wnioskiem o nadanie nazwy dla terenu położonego pomiędzy ulicami Łąkową i Klonowicza i nadania mu nazwy „Skwer im. Agnieszki Duczmal”, zwrócił się Krotoszyński Ośrodek Kultury. Radni przyjęli go jednogłośnie. 

Skwer imienia Agnieszki Duczmal

Dzięki temu w sobotę, 30 października nastąpiło oficjalne otwarcie skweru imienia Agnieszki Duczmal przy ulicy Łąkowej w Krotoszynie. Uroczystość ta miała miejsce z okazji 75. urodzin dyrygentki. Wieczorem natomiast w krotoszyńskim kinie "Przedwiośnie" odbył się koncert "Kobiety w muzyce klasycznej" Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". 

Kim jest Agnieszka Duczmal?

Agnieszka Duczmal urodziła się 7 stycznia 1946 w Krotoszynie. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych, jej ojciec, Henryk Duczmal założył Ognisko Muzyczne, a jego żona uczyła języka polskiego w technikum. 

Pamiętam, że przez krótki okres, po moim urodzeniu, mieszkaliśmy przy ul. Staszica, w takiej wielkiej kamienicy. Z tym, że mój ojciec miał już wcześniej pracę w Poznaniu. Najpierw jednak pracował w krotoszyńskim liceum, a mama uczyła w technikum mięsnym języka polskiego. Z czasem ojciec dostał ponownie mieszkanie w Poznaniu i tam się przeprowadziliśmy. Ale dziadkowie mieszkali cały czas przy ul. Kaliskiej 13 w Krotoszynie – opowiadała nam w udzielonym kilka lat temu wywiadzie Agnieszka Duczmal.  

Pani Agnieszka rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Krotoszynie, a naukę gry na fortepianie już jako 5 latka. W drugiej klasie szkoły podstawowej, po wysłuchaniu koncertu Filharmonii Poznańskiej postanowiła zostać dyrygentką. 

Dyrygentka Agnieszka Duczmal 

Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej. 

Kto zaszczepił w niej miłość do muzyki?

Na pewno mój tata, który też był muzykiem. Grał na skrzypcach, był dyrygentem oraz prowadził orkiestrę. Świetnie sprawdzał się w roli organizatora. Dyrektorował w Operetce i był wicedyrektorem Opery w Poznaniu. Natomiast, ostatnie lata życia spędził szefując w szkole muzycznej, a wcześniej dyrygował Wielkopolską Orkiestrą Objazdową – opowiadała nam Agnieszka Duczmal. 

Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.

Agnieszka Duczmal na scenie Teatro alla Scala

Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim.

Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim.

W 1982 roku otrzymała tytuł „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.

Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy