Reklama

Manewry Poszukiwawczo - Ratownicze w powiecie krotoszyńskim. Co się będzie działo? [ZDJĘCIA I FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Już w najbliższą sobotę, 4 września odbędą się II Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo - Ratownicze "Nocny Tropiciel 2021". Wszystko rozpocznie się w Koźminie Wielkopolskim.

"Nocny Tropiciel 2021" to największe w Wielkopolsce i jedne z największych w Polsce ćwiczenia służb ratowniczych. Całe wydarzenie odbędzie się w sobotę, 4 września 2021 r. i podzielone będzie na dwie części.

Nocny Tropiciel - piknik przy Zamku

Od godziny 10:00 do godziny 15:00 na terenie koźmińskiego Zamku przy ulicy Strzeleckiej odbędzie się piknik służb ratowniczych, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chętni. Atrakcji nie zabraknie.

Goście będą mieli okazję obejrzeć m.in. pokaz robota pirotechnicznego, lądowanie ciężkiego śmigłowca służby ratowniczej ASAR,pokaz psów ratowniczych, specjalistyczne pojazdy służb ratowniczych i wojskowych oraz wyposażenie poszczególnych jednostek. 

Będzie także okazja do wzięcia udziału w prelekcjach i warsztatach m.in. z pilotami śmigłowców ratowniczych. 

 

Nocny Tropiciel - manewry poszukiawczo - ratownicze

Drugą częścią Nocnego Tropiciela 2021 będą ćwiczenia służb, które odbędą się na terenie 3 powiatów (krotoszyńskiego, gostyńskiego i ostrowskiego) oraz 6 gmin (Koźmin Wielkopolski, Pogorzela, Rozdrażew, Krotoszyn, Sulmierzyce, Ostrów Wielkopolski). Ćwiczenia rozpoczną się o godzinie 15:40 i potrwają do godziny 23:00. Podzielone będą na trzy epizody:

  • epizod 1: poszukiwania zaginionego samolotu, akcja ratownicza po katastrofie samolotu (realistyczny wrak o wymiarach dł. 10m, wys. 3 m szer. 3m, plus skrzydła, wrak będzie płonął na zewnątrz i w środku). Działania ratownicze koordynuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.
  • epizod 2: akcja poszukiwawczo – ratownicza 10 skoczków spadochronowych, którzy wyskoczyli z samolotu nad obszarem leśnym, polami i obszarem zabudowanym. Działania Koordynuje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu (Sztab Policji)
  • epizod 3: akcja poszukiwawcza i ratownicza zaginionego balonu z użyciem Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo – Ratowniczych oraz Centrum Operacyjnego ARCC Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Działania koordynuje Cywilno – Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego
Teren, na którym rozgrywać się będzie epizod 3 wyniesie 210 km2. 

Scenariusz ćwiczeń zakłada katastrofę lotniczą samolotu Herkules, który wystartuje z lotniska wojskowego w Powidzu. Na pokładzie statku powietrznego będzie 10 pasażerów (skoczków spadochronowych) i 2 członków załogi (pilotów). Głównym celem i założeniem akcji jest koordynacja służb w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych i usprawnienie współpracy między służbami a organizacjami poszukiwawczo-ratowniczymi i doskonalenie umiejętności w zakresie działań planistycznych i poszukiwawczych - podkreślają przedstawiciele Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej "Szukamy i Ratujemy" z Ostrowa Wlkp., organizator manewrów. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy