Reklama

Stan wojenny. Co pamiętamy z tego okresu?

Opublikowano: pon, 13 gru 2021 14:16
Autor: | Zdjęcie: (fot. wikipedia.org/ J. Żołnierkiewicz)

Stan wojenny. Co pamiętamy z tego okresu? - Zdjęcie główne

Wprowadzenie w Polsce stanu wojennego | foto (fot. wikipedia.org/ J. Żołnierkiewicz)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Pamiętacie jak w telewizji gen. Wojciech Jaruzelski (piastował wówczas funkcje premiera, I sekretarza i ministra obrony narodowej) ogłaszał, że Rada Państwa wprowadza na terytorium całego kraju stan wojenny? Niektórzy tak, inni pewnie nie, bo od tego komunikatu minęło 40 lat. Ale to co się wówczas stało i działo - do dziś dzieli nas – Polaków – w opiniach.

Reklama

Oficjalnie stan wojenny komunistyczne władze wprowadziły, żeby nie przyjechali nas „ratować” nasi „druzja” zza Buga. Bano się bowiem interwencji Układu Warszawskiego. Bo spadające poparcie dla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sypiąca się gospodarka krajowa, fale strajków i rosnąca w siłę „Solidarność” rozjuszyła Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, który nie chciał tracić wpływów w tym rejonie świata. I ponoć nakazał naszym załatwić sprawę na własnym podwórku. Ponadto polscy komuniści bali się utraty władzy i strajków. Uznali, że bez użycia wojska odzyskanie kontroli nad sytuacją w kraju będzie dla nich niemożliwe.

Wprowadzenie stanu wojennego

W niedzielny poranek, 13 grudnia 1981 r., o godzinie 6.00, Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy uchwały ówczesnej Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Po północy, 13 grudnia 1981 r. na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Zostały określone nowe zasady porządku publicznego. W operacji wprowadzenia stanu wojennego użytych zostało ok. 80 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, 1 750 czołgów, 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów. Przed północą rozpoczęły się internowania działaczy opozycyjnych (operacja „Jodła”) i pozostałe zaplanowane akcje MSW.

Z tamtego okresu mamy różne wspomnienia, bo punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Nie wiem jak wyglądał stan wojenny w Polsce powiatowej, bo przebywałem wtedy w Akademii Wojskowej w Warszawie. Opozycja widzi stan wojenny inaczej, słusznie zresztą, patrząc na system uciskowy, który panował poprzednio. Jako żołnierz byłem uczestnikiem tych wydarzeń, bo armia realizowała politykę rządu. Ale każdy z nas miał też osobiste życie, rodziny dzieci i każdy starał się realizować cel nadrzędny, czyli przetrwać. Jedni mieli lepsze warunki do realizacji tego celu, inni gorsze. Wspomnienia mogą być różne i różnie mogą zostać odebrane. Byłem żołnierzem, miałem określone zadanie, które musiałem zrealizować. Byłem w strukturach wojska, gdzie rozkaz jest rozkazem. Wszystko zostało ubrane w pojęcie wojny, ale nie było wroga zewnętrznego. Ten, według historycznych wypowiedzi dopiero się czaił, dopiero miał napaść, wobec czego trzeba było uporządkować wszystko wewnątrz kraju. Ale jest to wiedza nabyta dopiero z perspektywy lat. Na gorąco nie było czasu na refleksję - mówił kilka lat temu na łamach "Gazety Krotoszyńskiej" Jan Pawlik, emerytowany żołnierz. 

 

Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności), reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.) oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Całkowicie załamał się skup produktów rolnych. Przestały oddziaływać na producentów podwyżki cen skupu, gdyż rolnicy stracili zaufanie do pieniądza, za który zresztą nie mogli nabyć innych towarów których brakowało na rynku. W tej sytuacji rząd zmuszony był do wprowadzenia tzw. sprzedaży wiązanej (za maszyny trzeba było płacić zbożem) co było cofnięciem się do formy gospodarki wymiennej. 

Stan wojenny w Wielkopolsce

W jaki sposób przebiegało wprowadzanie stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. w poszczególnych rejonach Wielkopolski? Jakie były formy oporu społecznego? Jakie były formy działań opozycyjnych w okresie stanu wojennego? 

 

ZOBACZ WIDEO IPN:

 
Macie jakieś wspomnienia z tego okresu? Pamiętacie stan wojenny? Co najbardziej utkwiło Wam w pamięci? Czekamy na Wasze komentarze

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy