Reklama

Zmiana czasu. Nie zapomnij przestawić zegarków!

Opublikowano:
Autor:

Zmiana czasu. Nie zapomnij przestawić zegarków! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znów czeka nas zmiana czasu - tym razem z letniego na zimowy. Zegarki przestawimy w nocy z soboty - 29 października na niedzielę - 30 października.

Zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku i dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. Zegarki przestawiamy dwa razy w roku - wiosną i jesienią.

Kiedy w 2022 r. zmienimy czas letni na zimowy? 

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.

„Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W tym roku czas zmieniamy więc w niedzielę, 30 października. Zegary przesuwamy o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. Oznacza to, że będziemy spać godzinę dłużej. 

Zmiana czasu na zimowy. Krótsze dni 

Po zmianie czasu dni, będą wydawały się krótsze, a słońce będzie zachodzić znacznie wcześniej niż teraz. W połowie października słońce nad Polską zachodzi około godz. 17.46, a w pierwszym dniu po zmianie czasu - zajdzie o 16:19.

W 2022 roku przestawimy zegarki po raz ostatni?

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. 24 października 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że procedowane jest nowe rozporządzenie dotyczące wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, do czego zobowiązane są wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. 

Resort podkreślił jednak w komunikacie, że nie ma to nic wspólnego z pracami nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 r. wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy