Reklama

Zduny. Prezes kontra burmistrz. Poszło o sprzęt dla OSP

Opublikowano:
Autor:

Zduny. Prezes kontra burmistrz. Poszło o sprzęt dla OSP - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Prezes OSP Zduny zabiegał o środki z gminy na zakup nowego wozu bojowego. Nie otrzymał ich. Dlaczego?

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Zdunach miała szansę na pozyskanie dofinansowania do zakupu ciężkiego wozu bojowego. Chodziło o środki z puli koncernu paliwowego „Orlen”. - Mieliśmy obiecane wsparcie finansowe w wysokości do 450 tys. zł mówił podczas zebrania sprawozdawczego OSP Zduny, prezes jednostki - Andrzej Figlak. Był jednak warunek. - Że jako gmina, zabezpieczymy wkład własny w wysokości 250 tys. zł – precyzował prezes.

Burmistrz im nie odpowiedział

Okazja jednak przeszła strażakom koło nosa. Druhowie wniosku nie złożyli w stosownym terminie. Powód? Nie otrzymali od burmistrza Tomasza Chudego odpowiedzi – czy gmina zabezpieczy tzw. wkład własny. - Nasze pismo zostało w urzędzie złożone 3 stycznia i do dziś (23 lutego – przyp. red.) nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – mówił zbulwersowany szef OSP Zduny. Podkreślał, że nowy wóz to nie jest zachcianka. – Ten nasz jest już wysłużony. Został pozyskany w 1986r. I dodał, że sami strażacy zbierali środki na zakup auta wśród mieszkańców i pozyskali ponad 20 tys. zł. - Pieniądze leżą i czekają na lokacie.

Nie wiemy co robi prezes”

O zabezpieczenie w budżecie miasta 250 tys. zł na kupno auta dla strażaków poprosiła radna - Monika Paszek, na co dzień członkini OSP Zduny. - Zadaniem gminy jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochronę przeciwpożarową – zwróciła uwagę. Burmistrz oznajmił jednak, że przychylając się do prośby strażaków o wsparcie - „zamroziłby” środki w budżetowej sakwie. - Bez żadnej gwarancji, że ten samochód będzie. To jest odłożone 250 tys. zł na półeczce, gdzie czeka na ewentualną bliżej nieokreśloną, bez powodzenia prowadzoną akcję od czterech lat – ocenił Tomasz Chudy, burmistrz Zdun. Zarzucił także prezesowi OSP Zduny, że ten uprawia sobie „wolną amerykankę”. - Nie konsultuje z nami swoich działań. Nie wiemy co robi prezes, by uzyskać ten samochód pożarniczy? Gdzie wnioskuje? Nic nie wiemy. Tylko mamy zabezpieczyć 250 tys. zł – wskazywał Tomasz Chudy i poinformował jasno, że prośba strażaków spotkała się z jego odmową.

Odpowiedzialność burmistrza?

Co na to prezes jednostki? - Jeżeli strażacy kiedykolwiek nie dojadą z pomocą, to rozumiem, że burmistrz bierze to na własną odpowiedzialność. Bo sprzęt nie jest dla nas, tylko dla społeczeństwa – zaznaczył Andrzej Figlak. Ale i włodarz miał na to odpowiedź. Stwierdził, że jeżeli auto OSP Zduny będzie niesprawne, to nikt nie zadysponuje go do akcji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE