Reklama

Zduny. Dyskusja o obwodnicy miasta i apel o wypełnienie ankiet

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały GDDKiA i biura projektowego

Zduny. Dyskusja o obwodnicy miasta i apel o wypełnienie ankiet - Zdjęcie główne

foto Materiały GDDKiA i biura projektowego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedstawiciele GDDKiA i biura projektowego obwodnicy Zdun zaprezentowali mieszkańcom warianty trasy. Przyszła krajówka ma omijać miasto od zachodu.

Reklama

W trakcie spotkania on-line zostały przedstawione trzy warianty przyszłej drogi krajowej nr 15. Obwodnica rozpocznie się w województwie dolnośląskim - na południe od Guzowic, od zachodu omijając Cieszków, a następnie także Zduny i Krotoszyn. Trasa zakończy się w okolicy Bożacina. Niezależnie od wariantu, nowa droga będzie miała blisko 20 kilometrów trasy. 

Obwodnica Zdun. Pytania mieszkańców

Mieszkańcy gminy Zduny zadali szereg pytań, m.in. o kolizję z istniejącym gazociągiem, o odległości trasy od zabudowań, budowę ekranów dźwiękochłonnych, oświetlenie drogi, czy przy obwodnicy można się będzie budować. Z kolei, przedstawiciel magistratu w Zdunach poinformował o piśmie, które trafiło do biura projektowego, w którym urząd apeluje o połączenie nowej trasy w formie skrzyżowania z ul. Jutrosińską ze względu na pobliskie tereny inwestycyjne.

Przedstawiciele biura projektowego oraz GDDKiA przypomnieli, że to wstępny etap inwestycji i nie mogą odpowiedzieć na większość pytań, gdyż na razie nie został wybrany dokładny przebieg trasy. Zaznaczali, że w planach nie ma wyburzania istniejących już budynków. Podkreślali także, że dotychczasowym właścicielom przysługuje odszkodowanie za zajętą nieruchomość lub jej część. Postępowanie w sprawie wypłaty odszkodowania wojewoda wszczyna z urzędu. Właściciele nieruchomości nie będą musieli czynić żadnych dodatkowych starań, aby otrzymać odszkodowanie. Ten etap zaplanowano na rok 2026.

Reprezentanci GDDKiA i biura projektowego zaapelowali jednocześnie do mieszkańców o wypełnianie ankiet. Są one dostępne on-line TUTAJ lub w urzędzie gminy. Należy je wysłać do biura projektowego w ciągu 14 dni od spotkania - adres do wysyłki można znaleźć TUTAJ . Wyniki ankiet zostaną przeanalizowane i pomogą w wyborze ostatecznego wariantu trasy.

Obwodnica Cieszkowa, Zdun i Krotoszyna w 2029 roku

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.   

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.   

Efektem inwestycji ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.    

W środę, 9 lutego odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Krotoszyn. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy