Reklama

Ożywiona i emocjonalna dyskusja o obwodnicy Krotoszyna

Opublikowano: śr, 9 lut 2022 23:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 2,5 godziny trwało spotkanie on-line poświęcone trzem proponowanym wariantom budowy obwodnicy Krotoszyna - wraz z łącznikiem drogi krajowej nr 36 (obwodnicą Lutogniewa). Momentami dyskusja była ożywiona i emocjonalna.

Reklama

W spotkaniu brali udział przedstawiciele firmy projektowej, GDDKiA, burmistrz Krotoszyna, samorządowcy, a także mieszkańcy. Zostały zaprezentowany trzy projektowane warianty przebiegu obwodnicy. Najkrótszy z nich liczy 17,2 km, najdłuższy - 19,6 km. W każdym z nich przewidziano, że droga ominie Krotoszyn po zachodniej stronie (obwodnica zaczynałaby się w okolicy Bożacina, a kończyła za Cieszkowem w województwie dolnośląskim).

We wszystkich wariantach zaplanowano pięć skrzyżowań z innymi drogami. Niektóre z obecnie istniejących dróg, które przecięłaby nowa "krajówka", mają zostać zastąpione wiaduktami, niektóre zaś będą się urywać przy drodze krajowej nr 15. W planach są jednak też drogi serwisowe, które doprowadzą do najbliższych wiaduktów. W zależności od wariantu, zaplanowano też osiem lub dziewięć nowych obiektów inżynierskich - m.in. wiadukty nad liniami kolejowymi i drogami.

Obwodnica Krotoszyna. Kiedy przetarg, a kiedy budowa?

Ogłoszenie przetargu w formule "projektuj i buduj" jest zaplanowane na 2024 rok. W 2025 roku planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą i opracowanie projektu budowlanego. Uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) planowane jest w drugiej połowie 2026 roku. W momencie, gdy ta decyzja stanie się ostateczna, działki, po których pobiegnie obwodnica - z mocy prawa - staną się własnością Skarbu Państwa. Dotychczasowym właścicielom będzie przysługiwać odszkodowanie. Natomiast, sama budowa drogowego obejścia Krotoszyna przewidywana jest na rok 2029.

Mieszkańcy mają obawy związane z budową obwodnicy Krotoszyna

W trakcie spotkania głos głównie zabierali mieszkańcy, przez tereny których będzie przebiegała nowa droga krajowa nr 15 - m.in. Bożacina czy Osusz Salni. Niektórzy wyrazili obawy, że nowa droga spowoduje, iż będą mieli do pokonania nawet o kilkanaście kilometrów więcej do Krotoszyna w jedną stronę, a żaden z zaproponowanych wariantów nie jest optymalny. Twierdzili też, że powinny się odbyć zebrania w formie tradycyjnej, gdyż nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do internetu. Zwrócono także uwagę, że w miejscu planowanej budowy obwodnicy biegnie gazociąg.

Jesteśmy w początkowym etapie prac koncepcyjnym. Tu nikogo nie odcinamy, ale zbieramy na etapie początkowym uwagi, wnioski i propozycje. (...) To są pierwsze konsultacje społeczne - podkreślał burmistrz Krotoszyna, Franciszek Marszałek. - O obwodnicy rozmawiamy od 10 lat. Spotkań było przez te 10 lat kilkanaście albo kilkadziesiąt. Zdecydowana większość mieszkańców Krotoszyna oczekuje, że obwodnica powstanie - dodał burmistrz. 

Sporo obaw, związanych z potencjalną budową łącznika DK 36 (obwodnicy Lutogniewa) mieli mieszkańcy tej miejscowości. Apelowali o rezygnację z tego pomysłu. Burmistrz Franciszek Marszałek ripostował jednak, że obwodnica Lutogniewa nie znajduje się w programie budowy 100 obwodnic i nie będzie to zadanie realizowane przynajmniej przez kolejnych dziewięć lat. 

Przedstawiciel inwestora: Chcemy polepszyć życie mieszkańców

Mieszkańcom i samorządowcom za uwagi i spostrzeżenia dotyczące inwestycji podziękował przedstawiciel inwestora - a więc Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

To nie będzie i nie jest łatwe zadanie, jak każde wyznaczenie nowego przebiegu drogi krajowej - podkreślił p.o. dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA - Patryk Kosicki. - Zamysłem naszym jest to, by polepszyć przede wszystkim życie mieszkańców, którzy znajdują się dziś przy przebiegach obecnych dróg krajowych. (...) Całościowo, cztery parametry (społeczny, środowiskowy, techniczny i ekonomiczny - przyp. red.) zdecydują, który przebieg będzie wybrany.

Aby poznać opinie mieszkańców na temat obwodnicy, GDDKiA poprosiła o wypełnienie ankiet. Są dostępne TUTAJ, a także w urzędzie gminy w Krotoszynie. Szczegółowe informacje, gdzie ankiety wysłać, na stronie internetowej GDDKiA.

Spotkanie dotyczące obwodnicy Zdun odbędzie się 16 lutego o godz. 15.00. Zaplanowano je także w formie on-line.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy