Reklama

Zduny. Danuta Kułaga nie będzie już kierowała radą miejską. Złożyła rezygnację.

Opublikowano:
Autor:

Zduny. Danuta Kułaga nie będzie już kierowała radą miejską. Złożyła rezygnację. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaki jest powód rezygnacji Danuty Kułagi? Kto ją zastąpi na stanowisku przewodniczącego? Czy zagrożona jest w radzie koalicja PSL-SIO?

Danuta Kułaga, radna z Perzyc (PSL), rezygnację z przewodniczenia radzie miejskiej w Zdunach złożyła kilkanaście dni temu. Uczyniła to krótko po przejęciu w sierpniu br., obowiązków naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w krotoszyńskim starostwie (wcześniej była pracownicą tegoż wydziału - przyp. red.). Twierdzi, że taki zwrot akcji to przede wszystkim wynik zmian w jej karierze zawodowej. 

 

Moja rezygnacja głównie spowodowana jest objęciem przeze mnie stanowiska naczelnika wydziału ochrony środowiska w krotoszyńskim starostwie. Jest to dla mnie spore wyzwanie, któremu chciałabym się teraz przede wszystkim poświęcić. Objęcie funkcji naczelnika wydziału jest dla mnie ogromną nobilitacją, która będzie wymagała ode mnie sporego zaangażowania i poświęcenia, co z kolei mogłoby się odbić na sprawowaniu mandatu przewodniczącego rady - wyjaśnia Danuta Kułaga, była już przewodnicząca rady miejskiej w Zdunach.

 

"Burmistrz mówił, że nie układa się między nim a przewodniczącą"

 

Dla uważnego obserwatora życia samorządowego w Zdunach nie jest tajemnicą, że przewodniczącej Kuładze często nie po drodze było z burmistrzem Tomaszem Chudym i szefowa rady niejednokrotnie przeciwna była "pomysłom" włodarza Zdun. Nie tak dawno choćby, kręciła nosem nad zwiększeniem kwoty zobowiązania z 1.5 mln zł do 3 mln zł, jaką burmistrz mógłby samodzielnie zaciągnąć.


Dlatego jak niesie wieść gminna, włodarz Zdun Tomasz Chudy, miał się udać z wizytą do starosty krotoszyńskiego Stanisława Szczotki, by ponarzekać na "nieznośną" przewodniczącą. Rzekomo podczas rozmowy obu panów, miał także podjąć temat ewentualnej rezygnacji Danuty Kułagi ze stanowiska przewodniczącej rady miejskiej w Zdunach.


Starosta krotoszyński przyznaje, że wiedział o tym, iż iskrzy w relacjach pomiędzy przewodniczącą Kułagą a burmistrzem Chudym.

Wiem, że pomiędzy burmistrzem a przewodniczącą były jakieś tarcia. Natomiast powiem szczerze, że jeżeli ktoś jest naczelnikiem wydziału, to moim zdaniem koliduje i nie może być przewodniczącym rady miejskiej, który jeżeli chce wykonywać jedną i drugą funkcję, to nie ma takiej możliwości fizycznej i praktycznej - zwrócił uwagę Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński a jednocześnie szef struktur powiatowych PSL w powiecie krotoszyńskim.


Przyznał jednak, że przepisy tego nie zabraniają i zaraz dodał.

 

Starosta chce mieć naczelnika do dyspozycji, a nie naczelnika, który będzie w przeważającej większości czasu spędzał go na organizowaniu pracy rady miejskiej - tłumaczy starosta.


Zaprzecza natomiast, jakoby podejmował z burmistrzem Tomaszem Chudym, temat rezygnacji Danuty Kułagi z funkcji przewodniczącej.

 

Burmistrz mówił, że nie układa się między nim a przewodniczącą. Natomiast, żeby mnie nakłaniał do rezygnacji przewodniczącej, to takiego faktu nie było - zaznaczył Stanisław Szczotka dodając, że jako szef powiatowych struktur PSL, nie miesza się w funkcjonowanie miejsko-gminnego koła ludowców w Zdunach.

O kulisy rzekomej wizyty burmistrza Tomasza Chudego u starosty Stanisława Szczotki, a także ewentualnego podjęcia tematu rezygnacji przewodniczącej rady, zapytaliśmy również włodarza Zdun. Niestety do momentu publikacji materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania. Kiedy tylko dotrą, przedstawimy stanowisko burmistrza Tomasza Chudego w tej sprawie.  


Funkcje w "prezydium" rady miejskiej w Zdunach wstępnie podzielone?

 

Danuta Kułaga na stołku przewodniczącego rady miejskiej w Zdunach nie zagrzała za długo miejsca. Funkcję tę pełniła przez niespełna dwa lata. Kto teraz wskoczy na jej miejsce? Nieoficjalnie mówi się, że namaszczony na tę funkcję przez koalicję PSL-SIO został Dionizy Waszczuk (PSL), dotychczasowy wiceprzewodniczący rady miejskiej.

 

Wolałbym, by był ktoś młodszy, ale oni twierdzą, że mają tyle pracy, że wypadło na mnie - stwierdził pół żartem Dionizy Waszczuk, radny z Baszkowa.

 

Natomiast nadal nie wiadomo czy swego kandydata na szefa rady desygnuje opozycyjny OPS.

 

Ciągle jeszcze trwają rozmowy i ustalenia w tej kwestii - wyjaśnia Zbigniew Brodziak, przewodniczący Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego. 

 

Kto zaś w takim razie zasiądzie po prawicy przewodniczącego, gdzie do tej pory można było "podziwiać" Dionizego Waszczuka? Tą osobą ma być Michał Płonka (PSL), który dotychczas przewodniczył komisji skarg i wniosków. Zaś jego na tym stanowisku, być może zastąpi Danuta Kułaga, której nieoficjalnie, ma przypaść przewodniczenie jednej z komisji.

 

Koalicja PSL-SIO wisi na włosku?

 

Po rezygnacji Danuty Kułagi z kierowania zdunowską radą miejską, dotychczasowa umowa koalicyjna pomiędzy PSL a SIO (ugrupowanie burmistrza Tomasza Chudego), traci na aktualności i aby mogła nadal obowiązywać w przestrzeni publicznej, powinien zostać podpisany do niej co najmniej aneks.

 

Aneks będzie dokumentem wystarczającym, bowiem w umowie koalicyjnej zawarte były personalia osób, które były desygnowane na konkretne stanowiska, więc przy zmianie danej osoby na stanowisku, musi być sporządzony aneks lub też nowa umowa - wyjaśnia Dariusz Niedbała, szef struktur miejsko-gminnych PSL w Zdunach.

 

Jednocześnie zaznaczył, że najprawdopodobniej jego podpisu na tym dokumencie zabraknie. Czy w takiej sytuacji umowa koalicyjna będzie wiążąca?

 

Z mojego punktu widzenia jako urzędnika, raczej nie. Podpisy powinny się zgadzać wszystkie - mówi krótko Dariusz Niedbała.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE