Reklama

Zaćmienie Słońca. Kiedy i jak obserwować to zjawisko?

Opublikowano: 19 marca 2015 17:51
Autor: Redakcja

Zaćmienie Słońca. Kiedy i jak obserwować to zjawisko? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W piątek 20 marca, przez dwie godziny przed południem będziemy mogli zaobserwować zaćmienie Słońca przez Księżyc. Jak bezpiecznie obserwować to zjawisko?

W piątek 20 marca, przez dwie godziny przed południem będziemy mogli zaobserwować zaćmienie Słońca przez Księżyc. Jak bezpiecznie obserwować to zjawisko?

Poprzednie tak spektakularne zjawisko miało miejsce 16 lat temu, a następne będziemy mogli podziwiać dopiero w 2026 roku. Księżyc przysłoni w piątkowe przedpołudnie 75% Słońca. - Zaćmienie będzie widoczne od godziny 9.43 do 12.03. To spektakularne zjawisko, ale nie wolno go obserwować gołym okiem, a już na pewno nie gołym okiem przez lornetkę czy teleskop – mówi Ireneusz Włodarczyk, prezes Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. RO PTMA będzie obserwować zaćmienie przez teleskop ze specjalistycznym filtrem przy budynku Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie.Jak długo będzie trwało zaćmienie Słońca?

Kilkadziesiąt minut. Całe zjawisko licząc od momentu, w którym tarcza Księżyca najdzie na tarczę Słońca, do momentu, w którym z niej zejdzie, będzie trwało nieco ponad 2 godziny. Natomiast sama chwila, w której zaćmienie Słońca będzie maksymalne, przy naszych obecnych warunkach, będzie trwało kilka minut.

Czy są jakieś szczególne wskazania, w jaki sposób powinniśmy oglądać zaćmienie?Trzeba założyć specjalne okulary?

Na pewno nie gołym okiem. A szczególnie nie gołym okiem przez lornetkę albo przez teleskop. To jest najprostszy sposób, żeby po prostu stracić wzrok. Żeby bezpiecznie obserwować, najlepiej byłoby kupić w sklepie fotograficznym lub astronomicznym tak zwaną folię Baadera albo specjalne okulary, wykonane z odpowiedniej folii. Jeśli ktoś nie ma możliwości zdobycia czegoś takiego, od biedy może obserwować przez starą, mocno zaczernioną kliszę rentgenowską. Ale trzeba bardzo uważać, bo Słońce to źródło ogromnej energii, więc jeśli będziemy patrzyli nieostrożnie, to możemy uszkodzić wzrok.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.