Reklama

Z tą przypadłością zmaga się na świecie kilkadziesiąt milionów osób

Opublikowano:
Autor:

Z tą przypadłością zmaga się na świecie kilkadziesiąt milionów osób - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rokrocznie 22 października, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Jąkających się, który ma na celu zwrócenie uwagi na ten "dyskomfort".

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania ustanowiony został w 1998 roku, podczas Światowego Kongresu Osób Jąkających się. Z tą przypadłością boryka się ponad 60 milionów osób na świecie. W Polsce szacuje się, że z jąkaniem zmaga się około pół miliona osób. Wiele z nich spotyka się na co dzień z brakiem akceptacji ze strony otoczenia, co bardzo często przyczynia się do ich wyobcowania, a niekiedy nawet depresji. Jąkanie występuje o 4% osób dorosłych i 6% dzieci. Zaburzenie powstaje zwykle pomiędzy 4. a 8. wiekiem życia. Zaczyna się od niewinnie wyglądających zacięć.

 

Do dziś nie jest znana dokładna przyczyna jąkania. Część badań wskazuje wyraźnie na genetyczne podłoże, inne z kolei sugerują, że istotnym czynnikiem wywołującym to zaburzenie mowy mogą być również urazy podczas porodu. Najczęściej problem pojawia się we wczesnym dzieciństwie, zaraz po tym, kiedy dziecko zaczyna mówić. Niekiedy jąkanie może pojawić się również u osób dorosłych na skutek ciężkiego urazu neurologicznego lub nadużywania narkotyków – wtedy mówimy o tak zwanym jąkaniu nabytym. Im wcześniej dziecko jąkające się zostanie poddana odpowiedniej terapii, tym lepsze są rokowania na wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie zaburzeń mowy. Warto zaznaczyć, że nie istnieje żaden związek między jąkaniem się a inteligencją. Kluczową kwestią w terapii jest natomiast samoakceptacja i wiara we własne możliwości.

 

Na świecie nie brakuje wszak osób znanych i lubianych, którzy w różnym stopniu zmagali się bądź nadal to czynią, z jąkaniem się m.in. Bruce Willis, Samuel L. Jackson, John Scatman, Winston Churchill czy Elvis Presley. Zaś najbardziej rozpoznawalnym jąkającym się Polakiem jest niewątpliwie Jerzy Owsiak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE