Od dzisiaj (19 października 2020 r.) szpital w Krotoszynie przy ulicy Bolewskiego stał się dedykowany pacjentom zakażonym koronawirusem.
W budynku przy Bolewskiego będą przyjmowani pacjenci covidowi. Działa to od dzisiaj. Byliśmy w kontakcie ze szpitalem, zgłosili gotowość, więc wydałem decyzję – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.
W budynku szpitala przy Bolewskiego w Krotoszynie, gdzie do tej pory mieściły się oddziały: dziecięcy, położniczo – ginekologiczny i noworodkowy – teraz stanęły łóżka dedykowane pacjentom zakażonym koronawirusem.
W sumie w budynku krotoszyńskiego szpitala przy ulicy Bolewskiego w Krotoszynie stworzono oddział składający się z 50 łóżek dedykowanych pacjentom zakażonym koronawirusem, w tym 5 łóżek respiratorowych.
Pragnę podziękować staroście i pani dyrektor szpitala za współpracę w tym zakresie. To jest ważne, że mówimy jednym głosem, że włodarze widzą potrzebę zabezpieczenia szpitalnego dla pacjentów dodatnich z powiatu krotoszyńskiego. To jest dla mnie bardzo ważne – wskazuje Łukasz Mikołajczyk.
CO Z MAŁYMI PACJENTAMI I KOBIETAMI RODZĄCYMI?
Co jednak z dziećmi, kobietami ciężarnymi i rodzącymi? Czy nadal będą mogły uzyskać pomoc w budynku szpitala przy ulicy Bolewskiego w Krotoszynie?Wszystkie oddziały pozostawiamy w strukturach. Organizujemy to tak, by z każdego oddziału wziąć kilka łóżek i zabezpieczyć pacjentów. Na tę chwilę – na tyle, na ile możemy – chcemy zabezpieczyć pacjentów z naszego powiatu. Dodatkowo wprowadzamy łóżka dla pacjentów dodatnich. Robimy to systematycznie dziś i jutro – mówi Iwona Wiśniewska, dyrektor szpitala w Krotoszynie.
JEŻELI SYTUACJA SIĘ NIE ZMIENI – CAŁY SZPITAL MOŻE STAĆ SIĘ COVIDOWY
Wojewoda wielkopolski podkreśla jednak, że jeżeli liczba chorych będzie nadal rosnąć – nie wyklucza, że budynek szpitala przy ulicy Mickiewicza w Krotoszynie także zostanie przekształcony i dedykowany jednie pacjentom zakażonym koronawirusem.Na razie w budynku przy ulicy Mickiewicza nic się nie zmienia, aczkolwiek rozważamy także poszerzenie tej bazy łóżkowej. W tej chwili wyłączamy tylko jeden budynek. Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemiologicznej – podkreśla Łukasz Mikołajczyk.
[AKTUALIZACJA]
Okazało się, że - mimo wcześniejszych ustaleń pomiędzy wojewodą, NFZ i dyrekcją krotoszyńskiego szpitala dotyczących lokalizacji łóżek dla pacjentów z COVID - 19 - dyrekcja szpitala zmieniła zdanie i postanowiła, że oddział powstanie jednak przy ulicy Mickiewicza.- Zmiana lokalizacji to decyzja pani dyrektor. Dobrze argumentowana. Najważniejsze, że pacjenci z COVID będą leczeni w Krotoszynie - podkreśla Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.
Sam szpital również wydał oświadczenie, w którym wskazał, że pozostali pacjenci, nie będący zakażeni koronawirusem, również otrzymają pomoc w krotoszyńskim szpitalu.
W związku z decyzją Wojewody Wielkopolskiego, od 19 października 2020 r. SPZOZ w Krotoszynie w swoich strukturach zobowiązany został do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poprzez zapewnienie 50 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2. W chwili obecnej SPZOZ w Krotoszynie gotowy jest na przyjęcie takich chorych, na zwiększonych strefach czerwonych Szpitala przy ul. Mickiewicza w Krotoszynie. Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej panującej w naszym powiecie, SPZOZ w Krotoszynie na dzień dzisiejszy udziela świadczeń medycznych na wszystkich swoich oddziałach w zakresie: chirurgii i ortopedii, chorób wewnętrznych, ginekologii i położnictwa, chorób dziecięcych, neonatologii, onkologii, rehabilitacji, intensywnej terapii, medycyny ratunkowej - czytamy w oświadczeniu SP ZOZ.