Reklama

Wykorzystywali seksualnie, bili, poniżali - przemoc domowa w powiecie krotoszyńskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Wykorzystywali seksualnie, bili, poniżali - przemoc domowa w powiecie krotoszyńskim - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym roku policjanci z powiatu krotoszyńskiego założyli 90 tak zwanych Niebieskich Kart. Ofiarami przemocy domowej były nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.

Wczoraj 2 pażdziernika obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Warto więc przez chwilę zastanowić się, czy zrobiliśmy w naszym otoczeniu wszystko, by tej przemocy zapobiegać. Często bowiem za zamkniętymi drzwiami naszych sąsiadów toczą się dramaty, których nie chcemy być świadkami. I udajemy, że problemu nie ma. To błąd. Od nas także zależy, czy ofiara uwolni się od swojego oprawcy. 

 

Czym jest procedura Niebieskich Kart?

Niebieskie Karty to procedura, w której policjanci i przedstawiciele instytucji pomocowych podejmują i realizują czynności w związku z uzasadnionym podejrzeniem zainstnienia przemocy domowej. 

 

Etapy procedury Niebieskie Karty:

 • Wszczęcie procedury.
 • Opracowanie indywidualnego planu pomocy.
 • Oddziaływanie na sprawcę przemocy.
 • Realizacja indywidualnego planu pomocy.
 • Ewentualne zdarzenia niebezpieczne w trakcie procedury „Niebieskie Karty”.
 • Zakończenie procedury „Niebieskie Karty”.
 

Zakończenie procedury "Niebieskie Karty" ma miejsce wtedy, gdy w rodzinie ustaje przemoc, zrealizowany zostanie indywidualny plan pomocy lub ofiara stwierdzi, że oprawca już jej nie krzywdzi. 

 

Niebieskie Karty w powiecie krotoszyńskim

Tylko w ubiegłym roku na terenie powiatu krotoszyńskiego policjanci założyli 90 tzw. Niebieskich Kart. 18 z nich dotyczyło rodzin, w których już wcześniej dochodziło do przemocy, a 72 - przypadków, gdy przemoc domową stwierdzono po raz pierwszy. 

W 53 przypadkach przemoc dotyczyła rodzin mieszkających w miastach powiatu krotoszyńskiego. w 37 przypadkach do przemocy dochodziło na wsi. 

 

Przemoc domowa - kim są ofiary?

W ubiegłym roku w powiecie krotoszyńskim stwierdzono 109 ofiar przemocy domowej. Były to głównie kobiety - 82 przypadki. Ale oprawcy znęcali się także nad dziećmi (15 przypadków) i mężczyznami (12 przypadków). 

Wśród 82 kobiet dotkniętych przemocą w ubiegłym roku 72 z nich nie ukończyło jeszcze 65 roku życia. 

W przypadku 12 mężczyzn, którzy byli ofiarami przemocy w powiecie krotoszyńskim czterech z nich było w wieku powyżej 66 lat. 

Jeżeli chodzi o dzieci - przemoc domowa dotyczyła 10 chłopców i 5 dziewczynek. 

 

Przemoc domowa - kim są oprawcy?

W ubiegłym roku policjanci z powiatu krotoszyńskiego rozpoczęli procedurę Niebieskich Kart wobec 90 osób podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. W Większości - 86 przypadków - byli to mężczyźni. Ale przemoc wobec członków swojej rodziny stosowały także 4 kobiety. 

27 osób (26 mężczyzn i 1 kobieta) stosowało przemoc wobec domowników będąc pod wpływem alkoholu.

 

Rodzaje przemocy domowej w powiecie krotoszyńskim

W wielu przypadkach oprawcy nie stosują tylko jednego rodzaju przemocy. Przemoc psychiczna jest często połączona z fizyczną, seksualną czy ekonomiczną. 

Na 90 Niebieskich Kart w ubiegłym roku policjanci odnotowali aż 219 przypadków różnego rodzaju przemocy domowej:

 • 85 przypadków przemocy psychicznej
 • 71 przypadków przemocy fizycznej
 • 4 przypadki przemocy seksualnej
 • 1 przypadek przemocy ekonomicznej
 • 58 przypadków innego rodzaju zachowań
 

Jesteś świadkiem przemocy domowej? 

Statystyki pokazują, że przemoc domowa jest częstym zjawiskiem w powiecie krotoszyńskim. Od każdego z nas zależy, czy uda się z nią walczyć. Jeżeli wiec wiesz, że u twoich sąsiadów czy znajomych dochodzi do przemocy domowej - nie bądź obojętny, nie odwracaj wzroku. Powiadom policję, zanim dojdzie do tragedii. 

 

Jesteś ofiarą przemocy domowej?

Jeżeli to w Twoim domu dochodzi do przemocy domowej - nie zwlekaj, zacznij szukać pomocy. Pamiętaj, że nie jesteś sam. 

W każdej instytucji takiej jak policja, szkoła, ośrodek pomocy społecznej, ośrodek rozwiązywania problemów alkoholowych czy poradnia zdrowia możesz zgłosić przemoc i poprosić o założenie tzw. "Niebieskiej Karty". Karta taka zostanie przekazana do zespołu interdyscyplinarnego w Twojej gminie, gdzie na posiedzeniu grupy roboczej, na które zostaniesz zaproszony, zostanie ustalony plan pomocy dla Ciebie i Twojej rodziny. Cała procedura "Niebieskiej Karty" jest tajna - nie musisz się więc obawiać, że ktoś postronny dowie się tego, co powiedziałeś w zaufaniu - podkreśla Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji. 

 

Byłeś kiedyś świadkiem przemocy domowej? Znasz osoby, u których w domu występuje przemoc? Jak można im pomóc? Dlaczego - Twoim zdaniem - przemoc domowa cały czas traktowana jest jak temat tabu? Zachęcamy do dyskusji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy