Reklama

Strażacy ze Zdun i Sulmierzyc wzbogacą się o nowe auto

Opublikowano: wt, 5 maj 2020 21:23
Autor:

Strażacy ze Zdun i Sulmierzyc wzbogacą się o nowe auto - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sumie w Wielkopolsce z dofinansowaniem NFOŚiGW/WFOŚiGW oraz dotacji KSRG i MSWiA zakupionych zostanie dla strażaków ochotników 59 samochodów.

Walka o nowe wozy bojowe zarówno w jednostce OSP Zduny, jak i OSP Sulmierzyce trwa od miesięcy. Strażacy pukali do drzwi włodarzy i rad miejskich, by te wsparły ich w zakupie nowych samochodów. Po różnych perturbacjach, a niekiedy nawet burzliwych dyskusjach, finalnie ochotnicy już mogą cieszyć się z nowego sprzętu. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu właśnie opublikowała listę jednostek OSP w Wielkopolsce, które otrzymały dofinansowanie do zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych. Znalazły się na niej dwie jednostki z terenu powiatu krotoszyńskiego – OSP Zduny i Sulmierzyce.

To jest wyśmienita wiadomość dla nas. Ciężki wóz bojowy zastąpi u nas lekkiego Forda Transita, którzy zostanie oddany do dyspozycji burmistrza, bowiem nie mamy dla niego miejsca w garażu. Najprawdopodobniej trafi po prostu do innej jednostki w naszej gminie, ale o tym zdecydują już nasze władze - wyjaśnia Andrzej Figlak, prezes OSP Zduny.Satysfakcji z takiego obrotu sprawy nie kryją także zdunowscy samorządowcy.

Rada najpierw zabezpieczyła 300 tys. zł na zakup średniego samochodu dla OSP Zduny. Później wszystko poszło ekspresowo i na jednej z kolejnych sesji zapadła decyzja, że dokładamy do tego 150 tys. zł,. By zdunowscy strażacy mogli się starać o ciężki samochód. To bardzo ważna i oczekiwana od dawna informacja, że jest możliwość dofinansowania, a teraz że jednostka w Zdunach, się zakwalifikowała do programu. Trzeba przyznać że to ogromny sukces tym większy, że zapewnia potrzebę bezpieczeństwa mieszkańców całej gminy – przyznaje Danuta Kułaga, przewodnicząca rady miejskiej w Zdunach.

 

Nie inaczej jest w Grodzie Sulimira.

Wymiana naszego wysłużonego auta, to była tylko kwestia czasu. Najbardziej z dofinansowania do auta cieszą się strażacy, a my czekamy na finał – mówi Dariusz Dębicki, burmistrz Sulmierzyc.

 

A jaki los czeka stare auto?

Nie wiemy jeszcze co z nim zrobimy. Sprzedać o za 15 tys. zł, bo tyle jest on mniej więcej wart w tej chwili, to szkoda. Postaramy się go jakoś zagospodarować w jednostce, a sprzedaż byłaby ostatecznością – przyznaje włodarz Sulmierzyc.

 

Natomiast liczba zakupionych w ramach dotacji z budżetu państwa samochodów z roku na rok jest coraz wyższa. W 2016 r zaczynaliśmy od zakupu 9 samochodów ratowniczo-gaśniczych na kwotę ponad 7,5 mln zł. W 2017 r zakupiono 14 samochodów na kwotę ponad 12,5 mln zł, a w 2018 roku już 26 samochodów za kwotę ponad 20 mln zł. W 2019 roku zakupiono aż 34 samochody za  ponad 26 mln zł. Na 2020 rok planowany jest zakup 59 samochodów  z dofinansowaniem NFOŚiGW/WFOŚiGW oraz dotacji KSRG i MSWiA.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.