Reklama

Straciłeś pracę w czasie epidemii? Możesz otrzymać zasiłek

Opublikowano:
Autor:

Straciłeś pracę w czasie epidemii? Możesz otrzymać zasiłek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dodatek solidarnościowy wynosi 1.400 złotych miesięcznie. Może go otrzymać osoba, która w czasie trwania epidemii koronawirusa straciła pracę.

O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu Covid-19 po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub, po tym terminie, ich umowa o pracę na czas określony, wygasła – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

Trzeba jednak pamiętać, że dodatek solidarnościowy przysługuje osobom, które w bieżącym roku podlegały ubezpieczeniu społecznemu z tytułu umowy o pracę przez łączy okres co najmniej 60 dni.

 

Dodatek solidarnościowy mogą otrzymać także osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne.

 

Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji – wskazuje Marlena Nowicka.

 

Osoba, która otrzyma dodatek solidarnościowy ma opłacaną składkę emerytalną, rentową i zdrowotną. Płatnikiem składek jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa – podkreśla rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

Wniosek o przyznanie dodatku solidarnościowego można składać tylko do końca sierpnia. Wyłącznie przez Internet.

 

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS – podkreśla Marlena Nowicka.

 

Z danych ZUS wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 proc. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 32 proc. – pochodzi od osób między 26 a 35 rokiem życia.

 

Do tej pory w całej Wielkopolsce złożono już 11.303 wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego. Do samego oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło 3.336 wniosków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE