Reklama

Śmigłowiec LPR będzie latał całą dobę

Opublikowano:
Autor:

Śmigłowiec LPR będzie latał całą dobę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego „Ratownik 21” z Michałkowa pod Ostrowem Wielkopolskim przechodzi na dyżur całodobowy.

Epidemia koronawirusa trwa. A system zdrowia powoli staje się niewydolny. Karetki Państwowego Ratownictwa Medycznego są wzywane nie tylko do stanów zagrożenia życia, ale także do pacjentów z koronawirusem. Przez co zdarzają się sytuacje, że często są po prostu niedostępne. 

 

Na terenie powiatu krotoszyńskiego działają trzy Zespoły Ratownictwa Medycznego – w Krotoszynie, Kobylinie i Koźminie Wlkp. Zabezpieczają one 80 tysięcy mieszkańców naszego powiatu. W czasie epidemii koronawirusa dochodzi do sytuacji, że trzy karetki to za mało. I pacjenci muszą oczekiwać na przyjazd Zespołu Ratunkowego nawet kilkadziesiąt minut. 

Wynika to z tego, że prócz wezwań, z którymi ratownicy medyczni mierzyli się do tej pory – doszły im także przypadki koronawirusowe. A na oddziałach covidowych często nie ma miejsc, przez co trzeba jechać z pacjentem nawet kilkadziesiąt minut do innego szpitala. Później karetka musi zostać jeszcze zdezynfekowana i finalnie jeden wyjazd może zająć kilka godzin. 

Dlatego też Minister Zdrowia zdecydował, że naziemne zespoły ratownictwa medycznego otrzymają wsparcie od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 6 dodatkowych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przejdzie na dyżur całodobowy. 

 

Sytuacja ta dotyczy bazy w Ostrowie Wielkopolskim, Katowicach, Opolu, Kielcach, Sanoku i Łodzi. Do tej pory załoga śmigłowca dyżurowała tam w godzinach od 7 do 20. 

Decyzją ministra zdrowia 6 południowych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie od 1 kwietnia pełniło dyżur całodobowy. Jest to podyktowane krytyczną sytuacją na Śląsku w związku z pandemią koronawirusa – informuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Całodobowe dyżury standardowo są pełnione także w bazach LPR w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i w Krakowie. 

 Od 1 do 15 kwietnia załogi w tych lokalizacjach będą w całodobowej gotowości. Będzie to wsparcie dla naziemnych zespołów ratownictwa medycznego w przypadku konieczności relokacji pacjentów ze Śląska do szpitali na terenie ościennych województw. Poza śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do dyspozycji będą też wojskowe statki powietrzne – czytamy w komunikacie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy