Reklama

Sezon na bezmyślne wypalanie rozpoczęty! Dwa pożary w dwa dni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D.Bela

Sezon na bezmyślne wypalanie rozpoczęty! Dwa pożary w dwa dni - Zdjęcie główne

Pożar nieużytków - zdjęcie poglądowe | foto D.Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do dwóch pożarów traw na nasypach kolejowych doszło w powiecie krotoszyńskim zaledwie w dwa dni. Sprawcę jednego z nich udało się ustalić. Został ukarany mandatem.

Bezdeszczowa pogoda i wiosenna pora zachęca "wyznawców" wypalania użytków zielonych do rozniecania ognia i powodowania nieraz bardzo niebezpiecznych pożarów.

Dwa pożary suchych traw na terenie powiatu krotoszyńskiego

W środę i czwartek strażacy dwukrotnie wyjeżdżali do gaszenia pożarów suchych traw.

26 kwietnia, około g. 16.30 dwa zastępy OSP Zduny gasiły ogień przy torach na ul. Kobylińskiej. Strażacy zdążyli ugasić pożar, zanim się rozprzestrzenił. Spaleniu uległo około 50 m2 traw.

Następnego dnia, w czwartek (27 kwietnia) nadeszło wezwanie z Krotoszyna. Około godz. 19.30 paliły się trawy na nasypie kolejowym przy ul. Wiejskiej.

Strażacy zawodowi z Krotoszyna zlikwidowali zagrożenie, zanim doszło do dalszego rozprzestrzenienia pożaru. 

Tym razem, udało się ustalić przyczynę oraz winnego zaprószenia ognia.

- Sprawcą okazał się działkowiec, który na pobliskich ogródkach palił suche gałęzie. Ogień z ogniska przeniósł się na nasyp kolejowy - mówi zastępca oficera prasowego krotoszyńskiej policji - st. asp. Paulina Potarzycka.

Działkowiec, 52 letni mieszkaniec Krotoszyna, został ukarany mandatem w wysokości 200 zł.

Szkodliwe wypalanie traw

Wypalanie suchych traw jest niebezpieczne dla ludzi, środowiska oraz organizmów żyjących na łąkach. 

Po pierwsze, wypalanie suchych traw prowadzi do emisji dużej ilości dymu i pyłu, co może powodować problemy z oddychaniem, zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego. Dym z wypalonych traw może zawierać szkodliwe substancje, takie jak benzen, formaldehyd i dioxiny, które są rakotwórcze dla ludzi.

Po drugie, wypalanie suchych traw jest szkodliwe dla środowiska. Wypalanie traw może prowadzić do zniszczenia siedlisk dla dzikich zwierząt i niszczenia łąk, co prowadzi do zmniejszenia różnorodności biologicznej. Wypalanie traw może również prowadzić do erozji gleby, co może prowadzić do degradacji gleby i zubożenia jej składników odżywczych.

Surowe kary za wypalanie

Proceder wypalania traw jest zabroniony. Jeżeli w jego wyniku, doszłoby do pożaru o znacznych rozmiarach i w konsekwencji poważnych strat albo zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - podpalaczowi grozi wysoka grzywna, a nawet kara więzienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy