Reklama

Rzeka zalewa pola. Konieczna jest przebudowa mostu. Gmina Rozdrażew szuka wykonawcy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Rzeka zalewa pola. Konieczna jest przebudowa mostu. Gmina Rozdrażew szuka wykonawcy - Zdjęcie główne

Rzeka zalewa pola. Konieczna jest przebudowa mostu. Gmina Rozdrażew szuka wykonawcy | foto Archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 200 tys. zł ma kosztować przebudowa mostu na rzece Orla w miejscowości Grębów. Aktualnie trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zadania. Oferty można składać do 9 maja.

Reklama

Most, a właściwie przepust znajduje się na końcu odcinka gminnej drogi prowadzącej z miejscowości Grębów do Orli w gm. Koźmin Wlkp.

By rzeka Orla przestała wylewać na pola w gm. Rozdrażew

- Charakter przepustu sprawił, że należy go przebudować - poinformował Mariusz Dymarski, wójt gminy Rozdrażew. Są dwa powody, które argumentują konieczność wykonania zadania.

Po pierwsze - przepust obecnie składa się z dwóch rur o średnicy 100 cm, które powodują, że wiosną był on niedrożny.

- Powodował wylewanie rzeki na okoliczne pola. Po modernizacji będzie to jedna rura, w kształcie gruszkowym, która zapewni 2,5-krotnie większą przepustowość - mówi wójt gminy Rozdrażew.

Finał przebudowy drogi uzalezniony od...

A drugi powód remontu jest taki, że most znajduje się na końcu odcinka gminnej drogi, który systematycznie jest modernizowany. Szosa łączy dwie miejscowości - Grębów w gm. Rozdrażew i Orlę w gm. Koźmin Wlkp. To jest odcinek o długości 2 km, nie położony w terenie zabudowanym. Gmina realizowała tam już 3 etapy remontu. Prace polegają na wykonaniu drogi od podstaw, z  podbudową, o nawierzchni asfaltowej o szerokiej na 4,5 m. Nie przewidziano chodników, za to należy odtworzyć rowy.

- Aby samorząd mógł zakończyć ten proces, konieczna jest najpierw przebudowa przepustu, by na nim również położyć nawierzchnię asfaltową - uzasadnia wójt gminy Rozdrażew.

Zaplanowane zadanie z dofinansowaniem dla gminy Rozdrażew

Inwestycja związana z modernizacją mostu była planowana w budżecie na 2022 rok. Gmina Rozdrażew starała się o dofinansowanie na przebudowę mostu z budżetu województwa wielkopolskiego.

- I takową dotację mamy zapewnioną w kwocie 200 tysięcy złotych. Czekamy na podpisanie umowy w tym zakresie - zdradza Mariusz Dymarski.

Co jest do zrobienia przy przepuście na Orli?

Zainteresowane przedsiębiorstwa, firmy budowalne mogą jeszcze składać oferty w przetargu do 9 maja. Wykonawca będzie musiał rozebrać przepusty z rur betonowych, a te zastąpi rura ocynkowaną z powłoką polimerową o większej średnicy. Trzeba będzie wykonać roboty ziemne koparkami, położyć podbudowę z kruszywa, a następnie z gruntu wzmocnioną cementem.  W zakresie prac znajduje się także ułożenie nawierzchni, umocnienie wlotu i wylotu ażurowymi płytami, zamontowanie barier ochronnych oraz montaż tablic i znaków drogowych.  

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy