Reklama

Ruszył nabór do zasadniczej służby wojskowej. Zobacz, kto może się zapisać i na jakie wynagrodzenie może liczyć

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ruszył nabór do zasadniczej służby wojskowej. Zobacz, kto może się zapisać i na jakie wynagrodzenie może liczyć - Zdjęcie główne

Odbycie zasadniczej służby może być pierwszym krokiem do armii zawodowej | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa nabór do zasadniczej służy wojskowej. Osoby, które myślą o karierze w wojsku, mogą się zapisać nie wychodząc z domu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby się zakwalifikować.

Reklama

To, co 20 lat temu było dla wielu zmorą, teraz może być bardzo atrakcyjnym początkiem kariery. Zasadnicza służba wojskowa to obecnie jeden z najprostszych sposobów na rozpoczęcie kariery w armii. 

Realne zagrożenie, dlatego rząd chce umocnić wojsko

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, informuje, że celem rządu jest stworzenie 300 tysięcznego wojska. 250 tysięcy mundurowych ma być w jednostkach operacyjnych, natomiast 50 tysięcy to terytorialsi. Aby zrealizować zamierzony cel, zorganizowano dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.  

Przygotowaliśmy w tym roku 15 tys. miejsc dla ochotników w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. W przyszłym roku będzie ich dużo więcej. Jesteśmy gotowi, by przeszkolić ochotników.

Minister nie ukrywa, że wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych, między innymi ze względy na to, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów. 

Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne - Rosja zaatakowała Ukrainę, za naszą granicą toczy się wojna.

Chcesz odbyć wojskowe szkolenie? Zobacz, czy się kwalifikujesz

Osoby, które nie pełniły jeszcze służby wojskowej, mogą odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy armii. Ponadto, krok ten otwiera im drogę do służby zawodowej. Aby się zakwalifikować, trzeba być osobą pełnoletnią, posiadającą predyspozycję psychiczne i fizyczne do pełnienia służby w wojsku. Ponadto, trzeba mieć polskie obywatelstwo i co najmniej podstawowe wykształcenie (korpus szeregowy) . Trzeba również cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Kandydat nie może być karany za przestępstwo umyśle.

Jeżeli spełniacie wszystkie wymogi, możecie rozpocząć rekrutację. Można to zrobić nie wychodząc z domu. Wystarczy zarejestrować się na stronie  Zostań Żołnierzem. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza skontaktuje się z wami wojskowy rekruter, które poinformuje o terminie i miejscu stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Kolejnym krokiem naboru, jest rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa z psychologiem oraz badanie lekarskie.

Wynagrodzenie, urlop, zakwaterowanie. Czym wojsko kusi kandydatów? 

Osoby, które poważnie myślą o służbie wojskowej i zdecydują się wziąć udział w zasadniczej służbie, będą miały pierwszeństwo w naborze do zawodowej armii oraz możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), a także pierwszeństwo na stanowiska w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danej pracy). Ponadto, będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia w kwocie 4560 złotych brutto i prawo do urlopu wypoczynkowego. Na czas służby żołnierz będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Kandydat będzie mógł również wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Ważną informacją jest fakt, że służbę można przerwać w dowolnym momencie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: 28-dniowego szkolenia podstawowego w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego w jednostce wojskowej (kandydat sam podejmie decyzje, czy chce być skoszarowany).

Żołnierz, które dowódca jednostki wojskowej, uzna za szczególnie zaangażowanego, będzie mógł otrzymać powołanie na stanowisko etatowe do zawodowej służby wojskowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy